'Çetin Doğan'ın atanması yanlıştı, alınması iyi oldu'

'Çetin Doğan'ın atanması yanlıştı, alınması iyi oldu'.12548
  • Giriş : 10.04.2008 / 09:16:00

Namık Kemal Zeybek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından görevden alınan emekli Orgeneral Çetin Doğan için, "Göreve atanması yanlıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanı Namık Kemal Zeybek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından görevden alınan emekli Orgeneral Çetin Doğan için, "Göreve atanması yanlıştı.

Görevden alınması doğru olmuştur." dedi. Doğan'ın 20 Temmuz 2006'da göreve atandıktan sonra zamanının çoğunu Amerika'da ve Bodrum'da geçirdiğini öne süren Zeybek, "Bütün görev süresi içinde Kazakistan'daki üniversiteye 3 defa, Ankara'da Mütevelli Heyet Başkanlığı'na ise 3-4 defadan fazla gitmedi. İstanbul'da 300 bin YTL yıllık bedelle kiraladığı binaya da ara sıra gittiği düşünülünce görevden alınması gerekliydi." görüşünü dile getirdi.

Çetin Doğan'ın, kendisinden önceki döneme 'iftira' attığını öne süren Zeybek, şunları kaydetti: "Doğan'a göre, ben, 'üniversiteyi tekke ve zaviye gibi yönetmişim.' Hoca Ahmet Yesevi'nin Allah aşkı, insan sevgisi, başka inançlara hoşgörü, içtenlikli inanç, emeğe saygı, kadın-erkek eşitliği, bilimi dinin temeli yapmak şeklinde özetlediğimiz Türk Müslümanlığını ders olarak okuttuk. 'Ilımlı İslam' ve 'terörist İslam' denilen sapkınlıklara karşı da doğrusunun bu olduğuna inandık."

Zeybek, Doğan'ın, 'üniversiteye hiçbir akademik unvanı olmayan kişileri rektör yardımcısı olarak görevlendirdiği' iddialarını cevaplandırırken de, şunları söyledi: "Üniversiteler hakkında çok az bilgisi olanlar bile bilir ki, rektör yardımcılığı ve rektörlük idari görevlerdir. Buralarda görev yapmak için akademik unvan gerekli değildir. Biz akademik işlerden sorumlu yardımcıları profesörlerden, mali işlerden sorumlu yardımcıları ise mali işlerde deneyimli ve bilgili olanlardan seçtik." Doğan'ın da akademik unvanının bulunmadığını hatırlatan Zeybek, "Türkistan'ın, Ankara'nın, İstanbul'un başına görevlendirdiği genel koordinatörlerin hiçbir akademik unvanları yoktur." dedi.

Zeybek, Çetin Doğan'ın mütevelli heyet başkanlığıyla ilgili şunları kaydetti: "Türk dünyası konusunda ilgisi ve bilgisi olmayan, Hoca Ahmet Yesevi çizgisine ve üniversitenin kuruluş amaçlarına karşı, üniversite kavramına yabancı bir insan iken, üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığında başarılı olabilir miydi? Göreve atanması yanlıştı. Görevden alınması doğru olmuştur." Zeybek, Doğan'ın yaptığı icraatlarla Türkiye ile Kazakistan arasında iyi ilişkilere zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious