Cevahir nihayet satılıyor

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Yılan hikayesine dönen Cevahir Alışveriş Merkezi’nin satışında son nokta.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz grup, alışveriş merkezinin yüzde 50 ortağı olan İbrahim Cevahir’in hisselerini satın alıyor.

Yılan hikayesine dönen Cevahir Alışveriş Merkezi’nin satışında son noktaya gelindi. Edinilen bilgiye göre, taraflar, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir için İngiliz bir grup ile toplam 800 milyon dolar bedel karşılığında anlaşmaya vardı.

Satışı yılan hikayesine dönen Cevahir Alışveriş Merkezi’nin talipleriyle görüşmelerinde son noktaya gelindi. Edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezi 800 milyon dolara İngiliz bir gruba satılıyor. Yüzde 50- 50 Cevahir Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ortaklığı olan ve Cevahir Kültür Merkezi tarafından işletilen alışveriş merkeziyle ilgili varılan anlaşmanın birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir’in, daha önce gerek Körfez sermayesi gerek de Avrupalı yatırımcılar tarafından yakın markaja alınan, ancak ortaklık yapısı ve teklif edilen rakamlar nedeniyle satışı bir türlü gerçekleşemeyen Cevahir Alışveriş Merkezi için en az 1 milyar dolar istediğini söylemişti. Cevahir ailesine yakın kaynaklar, İbrahim Cevahir’in her zaman satış taraftarı olduğuna dikkat çekerek, görüşülen 10’a yakın talip arasında en iyi teklifin İngiliz gruptan geldiğini dile getiriyorlar.

İBB İHALEYE ÇIKACAK

Öte yandan, alışveriş merkezinin yüzde 50 ortağı olan İBB’nin de kendi payını 2-3 ay içerisinde ihale yöntemiyle satışa çıkaracağı öğrenildi. Cevahir Holding ve İBB daha önce

ortak satış kararı almış, ancak Cevahir’in daha önceden İBB aleyhine ’inşaatın gecikmesi nedeniyle uğradığı zarar’ gerekçesiyle açtığı dava nedeniyle anlaşmazlığa düşülmüştü. O zaman alışveriş merkezinin taliplerinden gelen en yüksek teklif 750 milyon dolar olmuştu. İBB yöneticileri satışın yapılmasını, anlaşmazlık konusunda mahkeme kararı çıkıncaya kadar, 750 milyon doların yüzde 10’unun bir bankada yeddieminlerin kontrolünde bloke edilmesini, paranın mahkeme sonucuna göre bölüşülmesini istemişti. Ancak İbrahim Cevahir bu teklifi kabul etmemiş, yüzde 45 oranındaki hissenin tapusunu istemişti. İBB daha sonra kendi payını satmak istemesine rağmen, talipler bu teklife sıcak bakmamıştı.

’SATMIYORUM’ DEMİŞTİ

Satış sürecinin bu kadar uzamasından şikayet eden İbrahim Cevahir, "Şunu anladım, herkesle ortak olunur, kamuyla asla" demiş, ve İBB’ye kızdığı için satıştan vazgeçtiğini söylemişti. Cevahir şöyle konuşmuştu: "Başbakanımız da ’sat başka yatırım yap’ diyor; ama 1 milyar doların altına satmam. Bizim çarşımız, 5,6 değil, 9 yıldızlıdır. Metrekaresi bin dolardan aşağı maledemezsin, arsa hariç. Durdukça zarar etmesi sözkonusu değil, kira geliri var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious