Cevahir'in güvenliğine ceza geldi

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

İstanbul'da yapılan denetimlerde Cevahir Alışveriş Merkezi ile Akmerkez'de hizmet veren özel güvenlik firmalarının yasadaki şartlara uymadıkları, belirlendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da özel güvenlik hizmeti verilen önemli alışveriş merkezleriyle tesislere yönelik denetim yapan Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanları, Cevahir Alışveriş Merkezi ile Akmerkez Alışveriş Merkezi'nde güvenliği üstlenen şirketlerin yasal uygunluk şartlarını taşımayan görevliler çalıştırdığını belirledi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun genelgesi doğrultusunda yurt genelinde faaliyet gösteren özel güvenlik firmalarının denetlenmesi amacıyla İstanbul'a giden uzmanlar, geçen hafta boyunca incelemelerde bulundu.

Eğitim bile almamışlar
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki görevliler eşliğinde Cevahir, Akmerkez ve Kanyon Alışveriş merkezleri ile ile Atatürk Havalimanı ve İMKB binasında detaylı inceleme yapıldı.
Güvenlik firmalarına özel güvenlik yasasındaki şartlara uymadıkları gerekçesiyle ceza uygulanmasına karar verildi. Denetimlerde, her iki alışveriş merkezinde görev yapan özel güvenlik personelinden bir bölümünün 5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası'ndaki bazı şartları taşımadığı saptandı. Uzman heyet, her iki merkezde de koruma ve güvenlik anlamında acil durumlarda alınması gereken önlemlerin alındığını, ancak bazı özel güvenlik görevlilerinin eğitimden geçirilmeden görevlendirildiğini belirledi.


Daha önce de ceza aldı
Yasaya göre çalıştırdığı tüm personeli özel eğitimden geçirmesi gereken Cevahir Alışveriş Merkezi'nde hizmet veren Genser Güvenlik ile Akmerkez'de hizmet veren Adres ve Pronet firmalarının bu kurala uymadığı saptandı.
Firmaların, söz konusu merkezlerde görev yapan bazı çalışanlarının eğitimden geçirilmediği, bu nedenle ilgili kimliği taşımadığı ve "kimliksiz" olarak görev yaptırdığı belirlendi. Bu çerçevede rapor tutularak uyarılan firmalara kimliksiz her personel için para cezası verilmesi kararlaştırıldı.
Bir süre önce Cevahir Alışveriş Merkezi'nde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan denetimde özel güvenlik firmasına, aynı nedenle 138 bin YTL ceza uygulandığı gerekçesiyle yeniden ceza yazılmadı. Akmerkez'de faaliyet gösteren özel güvenlik firmalarına uygulanacak para cezası miktarı ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.

1.5 milyon YTL ödeyecekler

Denetlemeler sonucunda, Kanyon Alışveriş Merkezi, Atatürk Havalimanı ile İMKB binasındaki özel güvenlik uygulamalarının eksiksiz ve yasalara uygun olarak yapıldığı saptandı. Valiliğin, hazirandan bu yana gerek eğitim gerekse hizmet satışı yapan İstanbul'daki özel güvenlik firmalarına ilişkin denetimlerinde 1.5 milyon YTL para cezası uygulandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious