Çevik Bir'den önce fişletmiş sonra...

Çevik Bir'den önce fişletmiş sonra....9691
  • Giriş : 11.05.2009 / 09:47:00

Çevik Bir, askeriyede çalışan sivil memurları da fişletmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in 28 Şubat sürecinde askerî işyerlerinde çalışan sivil personelin irticaî faaliyetlerde bulunup bulunmadığının yakından takip edilerek, tespit edilenlerin kovulması için emir verdiği ortaya çıktı.

Genelkurmay başkanı adına emir veren Çevik Bir'in kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı'na yazdığı yazıda TSK bünyesinde çalışan sivil personel arasında son zamanlarda irticai faaliyetlerin yayıldığının ihbar edildiği belirtiliyor. Bu tür faaliyetler içerisinde bulunanlar hakkında gecikmeksizin işlem yapılması isteniyor.

28 Şubat postmodern darbe sürecinin önemli aktörlerinden dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı askerî işyerlerinde çalışan sivil personelin irticai faaliyetlere katılıp katılmadıklarının tespiti için takip edilmelerini emretmiş. Geçtiğimiz günlerde sivil yargı mensuplarını yazdığı yazılarla baskı altına almaya çalıştığı ortaya çıkan Bir'in Genelkurmay başkanının emriyle 'Gizli' koduyla tüm kuvvet komutanlıklarına ilettiği yazının tarihi 26 Mart 1997. 'İrticai faaliyetler' konulu yazıda 1475 sayılı İş Kanunu ve 10 Mart 1995 tarihli Milli Savunma Bakanlığı yazısı gerekçe gösterilerek "Askerî işyerlerinde çalışan işçiler arasında, son zamanlarda irticai faaliyetlerin yayıldığı ve örgütlenme gayretlerinin arttığı konusunda ihbar ve duyumlar alınmaktadır. Kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı'nca, askerî işyerlerinde çalışan işçilerin yakından takip edilerek, bu tür faaliyetleri tespit edilenler hakkında, gecikmeksizin gerekli işlemin yapılmasını ve söz konusu işçilerin hizmet akitlerinin feshedilmesini arz ederim." ifadeleri kullanılıyor. Çevik Bir, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya'ya bağlı olarak çalışan Batı Çalışma Grubu'nun fikir babasıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*