Çevik Kuvvet'e stad yasağı

  • Giriş : 06.08.2007 / 17:43:00

Çevik Kuvvet polisleri seyirciyi tahrik ettiği gerekçesiyle saldırı olmadığı sürece stada giremeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2007-2008 Futbol sezonu, cuma günü yapılacak Büyükşehir Belediyespor-Fenerbahçe karşılaşması ile başlıyor. Başta Süper Lig olmak üzere tüm liglerde herhangi bir olay çıkmaması amacıyla İçişleri Bakanlığı yeni sezon öncesi harekete geçti. Yeni sezonda iki takım arasında oluşturulan tampon bölgedeki biletler hiçbir şekilde satılmayacak. Ayrıca hakemi korumak amacıyla polis, oyun çizgisi içine kalkanı ile giremeyecek. Koruma, oyun çizgisi dışında başlayacak. İçişleri, böylelikle seyircinin tahrik edilmesinin önüne geçmeyi hedefliyor.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede yeni Futbol sezonunda alınması gereken önlemleri belirledi.

Yeni tedbirlerde özellikle polisin imajına dönük önemli düzenlemeler bulunuyor. Kalkanlı Çevik Kuvvet polisleri, seyirciyi tahrik ettiği gerekçesiyle sahalarda daha az görünecek. Hakeme herhangi bir saldırı olmaması halinde kalkanlı Çevik Kuvvet hiçbir şeklide görevlendirilmeyecek. Saldırı olması halinde ise kalkanlı polisler saha içine girmeyip, görevleri saha çizgisi dışında başlayacak. Harput, genelgede müsabaka öncesi bazı illerde stat içinde zırhlı polis araçlarının kullanılmasına da dikkat çekiyor. Bunun polisin imajı açısından olumsuz bir durum oluşturduğunu bildiren Şahabettin Harput, bu araçların hiçbir şekilde stat içinde kullanılmamasını istedi. Genelgede dikkat çekilen bir diğer nokta ise iki takım taraftarları arasında oluşturulan tampon bölgedeki koltukların satılıyor olması. Harput, koltukların maçtan önce satılmasının ardından, bu bölgenin polis tarafından tampon bölge olarak kullanılmasının daha maçın başında polis ile seyirci arasında gerginliğe yol açtığını bildirdi. Genelgede tampon bölgelerde yer alan koltukların seyircilere satılmasının önüne geçilmesi de isteniyor. Bu amaçla, polisin sayısının müsabakadan önce belirlenerek kulüplere bildirilmesi gerekliliğine işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious