Çevre dostu, buz düşmanı eriyikler kullanın

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Yollardaki buzlanmaya karşı dünyada yeni yöntemler geliştirilirken, bilim adamları bunun çevre dostu ve ekonomik olması gerektiğini söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önce buzlanmaya karşı kullanılan tuz ya da yapay kimyasal eriyikler yerine kullanılacak zeolit maddesini geliştiren Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yörükoğulları, bu maddenin doğrudan yola atılarak ya da asfaltın içine karıştırılarak kullanılabileceğini söyledi.
Kışların karlı ve soğuk geçtiği Türkiye'de buzlanmaya karşı her yıl çok büyük masraflar yapılıyor. Yılda 100 bin ton tuz, 200 bin ton agrega (taştan yapılan un) kullanılıyor. Ancak kullanılan tuzlar asfalta zarar verdiği için yollar çok çabuk bozuluyor.
Yollara atılan tuzlar çevreye ve içme suyuna da büyük zararlar veriyor. Araziler çoraklaşıyor. Kar ve buzla mücadelenin mali boyutu da yüksek. Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de tuzun verdiği zarardan dolayı her yıl yaklaşık 100 milyon YTL yol bakım ve onarım çalışması yapılıyor.
Prof. Dr. Ertuğrul Yörükoğulları'nın buzlanmaya karşı önerdiği zeolit ise tuza göre hem daha hesaplı hem de çevre dostu.
Yörükoğulları, "Amacımız doğal bir sorunu yine doğal bir yöntemle çözmek. Deneyler sonucunda ülkemiz şartlarında bunun en iyi zeolit madeni ile yapılacağını ortaya koyduk." dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in 'Türkiye'nin bor ve zeolit gibi çok önemli iki enerji kaynağı var.' şeklindeki sözlerine atıfta bulunan Yörükoğulları, "Zeolit, Balıkesir'in Bigadiç ve Manisa'nın Gördes ilçelerinde bolca bulunuyor. Türkiye'nin doğal zeolit rezervi 50 milyar ton civarında. Türkiye'de buzlanmaya karşı yılda 90 bin ton tuz kullanılıyor. Sadece İstanbul'da geçen yıl tuzun asfalta verdiği zararın 50 trilyon liraya ulaştığı söyleniyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious