Çevre koşullarına göre farklı asfalt çeşidi kullanılacak

Çevre koşullarına göre farklı asfalt çeşidi kullanılacak.18021
  • Giriş : 16.04.2008 / 11:46:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 12:01:29

Karayolları Genel Müdürlüğü, yolların dayanıklılığını artırmak amacıyla iklime göre asfalt kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genel Müdürlük, farklı iklim koşullarına uygun asfalt türlerini belirleyerek, hangi bölgede ne tür asfaltın kullanılacağının haritasını çıkardı.

''Türkiye Karayolları Sathi Kaplamalı Yollar İçin Bitüm Sınıfı seçim Haritası'' hazırlanırken, 493 adet meteoroloji istasyonunun son 20 yılına ait günlük sıcaklık değerleri kullanıldı.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, asfalt yapımında kullanılan bağlayıcı malzeme bitümün, kullanılacağı bölgedeki en yüksek ve en düşük sıcaklık koşullarında dayanıklılık gösterebilmesi gerekiyor. Bitümlü bağlayıcıların sıcak iklim koşullarında ''kıvamlı sıvı'' gibi, soğuk iklim koşullarında ''elastik katı'' gibi davrandığını gözlemleyen Karayolları Genel Müdürlüğü, geçen yıl iklime göre asfalt yapılmasına yönelik bir çalışma başlattı.

-20 YILIN SICAKLIK DEĞERLERİ-

Çalışma kapsamında Devlet Meteoroloji işleri Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında protokol düzenlendi ve Türkiye'deki 493 adet meteoroloji istasyonunun son 20 yılına ait günlük maksimum ve minimum sıcaklık değerleri ile bir veri tabanı oluşturuldu. Bütün yıllar göz önünde bulundurularak her bir istasyon için temsili ortalama 7 günlük maksimum sıcaklık periyodu ve ortalama minimum sıcaklık değerleri ile bunların standart sapmaları hesaplandı.

Meteoroloji istasyonlarının temsil ettiği yol kesimi belirlenerek istasyon kotlarındaki sıcaklık değerleri yol kotlarına taşındı. Ayrıca Türkiye'de üretim yapan 4 adet rafineriden temin edilen farklı bitümlerin hangi sıcaklık aralığında özelliklerini kaybetmeden hizmet ettiği de tespit edildi.

18 ay devam eden çalışmalar sonucunda her yol kaplamasının proje ömrü boyunca maruz kalacağı maksimum, minimum sıcaklıklar ile kullanılacak bitümlü bağlayıcıların özelliklerini kaybetmeden hizmet vereceği sıcaklıklar karşılaştırıldı. Ardından ağır trafik koşulları da hesaplamalara dahil edilerek bir bilgisayar programı vasıtasıyla yol bazında sathi kaplamada kullanılması gereken bitüm sınıfı haritaları oluşturuldu.

-FARKLI BÖLGELERE FARKLI ASFALT-

Oluşturulan ''Karayolları Sathi Asfalt Kaplamalı Yollar İçin Bitüm Sınıfı seçim Haritası''na göre yapılacak asfaltlamanın daha uzun ömürlü olması hedefleniyor.

Haritaya göre, sıcağa dayanıklı olan B 70/100 türü sathi kaplamanın Ege, Akdeniz Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kullanılması öneriliyor.

Soğuğa dayanıklı B 160/220 türü sathi kaplamanın ise Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu bölgeleri ile Batı Karadeniz ile Akdeniz bölgelerinin iç kesimlerindeki dağlık kısımlarında kullanılması isteniyor.

İç Anadolu ve Trakya bölgelerinde ise karasal iklimle uyum gösteren B100/150 türü sathi kaplamanın kullanılması uygun bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious