Çevre Olimpiyatları'na ilgi büyük

Çevre Olimpiyatları'na ilgi büyük.12935
  • Giriş : 17.04.2009 / 15:28:00

Dünya Çevre Haftası nedeniyle 24-27 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan 17.INEPO Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatına bugüne kadar 21 ülkeden 30 proje başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


13-19 yaş grubu gençler arasında yapılan ve UNESCO'nun da desteklediği INEPO'ya , Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Kanada, Kıbrıs, Gürcistan, Almanya, Irak, Ürdün, Kenya, Kosova, Litvanya, Meksika, Moldova,Rusya, Güney Kore, Türkiye, Türkmenistan, ABD ve Vietnam bugüne kadar başvuran ülkeler.

INEPO'nun ulusal seçmeleri Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata ÖZER'in katılımıyla, 14-15 Martta Fatih Koleji Beykent Kampüsünde yapıldı.

Çevre ve Fizik dalında seçmelere katılan Özel Maltepe Coşkun Fen Lisesi'nden Habibe Turfan, Betül Kara'nın 'Fotovoltaik sistemlere yeni bir bakış açısı:böcek gözü sistemi' projesi birinci oldu ve ABD'de düzenlenen 60. INTEL-ISEF Uluslar arası Mühendislik ve Bilim Fuarına Türkiye'yi temsilen katılmaya hak kazandı. 60. INTEL-ISEF 10-15 Mayıs tarihlerinde Nevada eyaleti Reno şehrinde yapılacak.

Çevre Biyoloji ve Sağlık kategorisinde şampiyon olan Betülnur Özdemir ve Benginur Özbay ise, 24-27 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan 17.Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatında 'Çöpe atılan hazine' projesiyle Türkiyeyi temsil edecek.

Bir diğer temsilcimiz ise 'At kestanesinden organik plastik' projesiyle ulusal seçmelerde altın madalya kazanan Mahmut Tarık Özkaya ve Halil Çetiner.

17.INEPO kapsamında 2009 ÇEVRE ÖDÜLLERİ de sahiplerini bulacak. Gelenekselleşen ÇEVRE ÖDÜLLERİ , ÇEVRE BASIN ÖDÜLLERİ ve ÇEVRECİ KİŞİ VE KURULUŞ ÖDÜLLERİ olmak üzere iki kategoride verilecek. 2009 ÇEVRE ÖDÜLLERİ için son başvuru tarihi ise 2 Mayıs 2009.

Başvuru ve bilgi için TIKLAYIN

Bank Asya'nın ana sponsorluğunda gerçekleşen INEPO Çevre Proje Olimpiyatı, INEPO Çevre Derneğinin öncülüğünde, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Fatih Üniversitesi ve Fatih Koleji tarafından düzenleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*