Çevre sevgisi ana kucağında başlar

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, çevre sevgisinin anne kucağında başladığını belirterek, çocukların anne ve babalarından öğrendiklerini ileriki yaşamlarında kullandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törene İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş da katıldı. Törende çevre konusunda bilinç uyandırılması çalışmalarından ötürü fotoğraf, görüntü ve haber alanlarında gazetecilere de ödül verildi.

İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Çepeçevre İstanbul 1. Erguvan Çevre Yarışması"nın ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Törene katılan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, çevre sevgisinin erken yaşlarda kazanıldığını belirterek, "Çevre sevgisi anne kucağında başlar.Çocuklar anne ve babalarından ne öğrenirlerse ileriki zamanlarda onu uygularlar" dedi. Türkiye'nin ilerleyip kalkınırken çzevreyi de ihmal etmemesi gerektiğini anlatan Bakan Pepe, "1 litre kirli yağ,1 milyon litre suyu kullanılmaz ve içilmez hale getiriyor" diyen Pepe, araba kullananların ve sanayi kuruluşlarının atık yağlarının çevreye etkisine dikkat çekti.

Törende konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler de öğrencilerin yarışma çerçevesinde yaptıkları resimler ve çektikleri fotoğraflarla geleceğe dönük beklentilerini ortaya koyduklarını söyledi. Vali güler, yarışmaya katılan eserlerin bir albümde toplanıp değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Daha sonra yarışmada dereceye giren öğrencilere Bakan Pepe, Vali Güler ve Başkan Topbaş hediyelerini verdi.

Yarışmada resim kategorisinde Natuk Birkan İ.O'dan Tiycan Işlak, Nişantaşı Nuri Akın Lisesi'nden Şule Nur Balaban birinci oldu. Fotoğraf kategorisinde ise Derya Öncü İ.O'dan Şeymanur İmir ve HacıMustafa Tarman Lisesi'nden Hilal Çavuş birinciliği kazandı. Proje kategorisinde de Özel Anakent İ.O'dan Zeynepgül İnkaya ve Dilara Erşahin "Atık kağıtları değerlendirme projesi" ile birinciliği kazandı. Aynı kategorinin ortao öğretim bölümünde ise Avcılar Lisesi'nden Kübra Ceylan "Kirlilik içinde bir İstanbul,İstanbul'a tanık bir gençlik kuşağı" adlı projesiyle yine birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Yarışmanın Sivil Toplum Kuruluşları bölümünde ise çevre konusunda başarılı çalışmaları olan ve bu konuda gençlerin bilinçlendirilmeleri için proje üretme etkinlikleri düzenleyen İNEPO Çevre Derneği de "Gençler Proje Üretecek" adlı çalışmalarıyla birincilik ödülünü kazandı.

Yarışmanın basın ödülleri bölümünde de çeşitli gazete ve televizyonlardan çevre konusunda duyarlı haberlerinden ötürü gazetecilere ödülleri verildi. Haber dalında Milliyet Gazetesi'nden Serhat Oğuz "Taşı toprağı Zehir İstanbu" adlı haberiyle birinci olurken, yazı dalında Türkiye Gazetesi'nden Fatih Selek "Yeşil Dünya" adlı yazı dizisiyle birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Fotoğraf dalında Anadolu Ajansı'ndan Ünsal Karabulut "Variller" adlı fotoğrafıyla birinci seçilirken, görüntü dalında ise Show Tv'den Nurllah Arıkan "Variller" isimli haberi birinci, Cine5'ten Levent Recep Öztürk'ün "Geyiklerin KışSofrası" isimli haberi ikinci, TRT'den Aida Öztürk'ün "Egzoz Pulu Denetimi" haberi de üçüncü oldu. Samanyolu Televizyonu'ndan Mahir Etyemez de "Belgrad Ormanlarındaki Sokak Köpekleri" isimli haberiyle özel ödüle layık görüldü.

Törene öğrenciler ve velileri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious