Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yalanlama

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yalanlama.12998
  • Giriş : 16.10.2008 / 14:23:00

Çevre ve Orman Bakanlığı, 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tarabasan ve Eroğlu'nun eşi hakkındaki basında yer alan iddialara yanıt verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tarabasan'ın, ''Genel Sekreterlik görevinden dolayı şu ana kadar herhangi bir ücret almayı kesinlikle kabul etmediği'' bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ''CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek'in, 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tarabasan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu hakkında hakikatle ilgisi olmayan yalan yanlış iftiraların bugün bazı basın yayın organlarında yer aldığı'' ifade edildi.

''5. Dünya Su Forumu'nun ticari değil, tamamen bilimsel bir organizasyon'' olduğu belirtilen açıklamada, dünyanın su ile ilgili en büyük etkinliği olan forumun, Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika'nın ardından, Türkiye ve Dünya Su Konseyi tarafından İstanbul'da gerçekleştirileceği anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Dünya Su Forumu, yalnızca bir haftalık bir etkinlik değil, su meselelerinin önemi, konuyla ilgili farkındalığı ve anlayışı artırma ve küresel sorunlara yönelik somut çözümler getirme gayesi güden dev bir organizasyondur. Dünya Su Forumu, çok paydaşlı karşılıklı konuşmaların yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeydeki su politikalarının oluşumuna imkan sağlayan ve dünyada su camiasının bilgi, deneyim ve katkılarına dayanan herkese açık bir katılım sürecidir.''

Forumda, ''Bakanlar Konferansı'' ve ''Yerel İdareler Konferansı'' ile ''Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi''nin planlandığı belirtilen açıklamada, 200 ülkenin bakanları, büyükşehir belediye başkanları ve 15 devlet başkanının ilk kez katılımının beklendiği konferanslar neticesinde su ve çevresel konuları içeren ortak deklarasyon ''İstanbul Konsensusu''nun imzalanacağı kaydedildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

''Ülkemiz ve dünya için bu kadar büyük ehemmiyet taşıyan bilimsel bir organizasyonun Genel Sekreterliğinin yerli ve yabancı bütün bilim çevrelerinin tanıdığı ve üzerinde ittifak ettiği bir isim tarafından yürütülmesi, 5. Dünya Su Forumu'na ayrı bir zenginlik katacaktır. 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tarabasan, çevre konusunda dünyada tanınmış bir bilim adamıdır. Genel Sekreterlik görevinden dolayı şu ana kadar herhangi bir ücret almayı kesinlikle kabul etmemiştir. Yürüttüğü görevi tamamen ülkemizin bilimsel çalışmalarına katkıda bulunmak gayesiyle sürdürmektedir.''

-''HİÇBİR ŞİRKETLE ORTAKLIĞI VEYA HİSSESİ BULUNMAMAKTADIR''-

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun eşi hakkındaki iddialara da yanıt verilen açıklamada, ''Sayın Bakan'ın eşinin hiçbir şirketle ortaklığı veya hissesi bulunmamaktadır. Sayın Bakan'ın eşinin, Sayın Tarabasan ile bırakın ticari ortaklığı, şimdiye kadar görüşmesi dahi olmamıştır'' denildi.

5. Dünya Su Forumu'nun, Türkiye'nin menfaatleri açısından son derece önemli olduğu ifade edilen açıklamada, forumun İstanbul'da yapılması için büyük bir gayret gösteren Sayın Prof. Dr. Tarabasan'ın takdir edilmesi yerine muhalefet amacıyla yıpratılmasının son derece yanlış olduğu belirtildi.

Genel Sekreterlik makamının ihale alan bir makam olmadığına da yer verilen açıklamada, forumun, 20 bin kişinin yapacağı harcamalardan dolayı otel sahipleri ve esnafın istifade edeceği bir getirisi olacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*