Çevreci Brown: "Nükleer enerji pahalı bir iş"

Çevreci Brown:
  • Giriş : 19.06.2008 / 17:23:00

Dünya Politika Enstitüsü Başkanı Lester R. Brown, nükleer santralin devreden çıkartılmasının, kurulumundan daha pahalı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brown"Wall Street artık nükleer enerjiye yatırım yapmıyor. Bunun yerine rüzgar enerjisini destekliyor" dedi.

TBMM Başkanı Vekili Meral Akşener, dünyaca ünlü çevreci ABD'li Brown ve TEMA heyetini kabul etti.

Kabulde Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ile Çevre Komisyonu üyelerine, "Plan B 3.0" adlı kitabı hakkında brifing veren Brown, kitabında buzulların erimesiyle ilgili bir çok rapor üzerinde durduğunu söyledi.

Grönland buzul tabakası ve Asya'daki dağlardaki buzulların 100 yıl içinde eriyeceğini, deniz seviyesinin 7 metre yükseleceğini, bundan başta Asya olmak üzere dünyada pek çok yerin etkileneceğini belirten Brown, sular altında kalacak buğday ve pirinç tarlaları nedeniyle de gıda fiyatlarının hızla artacağını bildirdi.

"Dünyada karbon salınımı 2020 yılına kadar yüzde 20 azaltılmalı" diyen Brown, bunu başarmak için de enerji tasarrufu yapılması, yenilenebilir enerji kaynakları oluşturulması ve milyonlarca ağaç dikilmesi gerektiğini kaydetti.

Brown, tasarruflu ampullere geçilmesi durumunda, dünyada yüzde 12'lik bir enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkati çekerek, "Bu da dünyada bulunan 2 bin 400 kömür santralinin 700'ünün kapatılması anlamına gelir" dedi.

Lester Brown, halen dünyadaki elektriğin yüzde 40'ının kömürden sağlandığını, 2020 yılına kadar bu oranın rüzgardan sağlanması gerektiğini söyledi.

"Türkiye yenilenebilir enerji potansiyelini kullanamıyor"

"Uluslararası yatırım camiasının Türkiye'de rüzgar enerjisi konusunda büyük bir hevesi ve çabası var" diyen Brown, Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusunda çok büyük bir potansiyelinin olduğunu, ancak bunu kullanamadığını söyledi.

Çevre Komisyonu Başkanvekili Mustafa Öztürk'ün nükleer enerji konusundaki sorusunu da yanıtlayan Brown, nükleer santral kurulurken tüm masrafların gözönünde tutulması gerektiğini vurguladı.

Bir nükleer santralin devreden çıkartılmasının, kurulumundan daha pahalı olduğunu ifade eden Brown, "Nükleer enerji pahalı bir iş. Wall Street artık nükleer enerjiye yatırım yapmıyor. Bunun yerine rüzgar enerjisini
destekliyor" dedi.

TBMM Başkanı Vekili Akşener de kendilerini bilgilendirdiği için Brown'a teşekkür etti. Meclisin, TEMA çalışmalarının arkasında olduğunu belirten Akşener, küresel ısınmaya karşı yapılacak 10 dakikalık eyleme TBMM olarak destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

Kabulde, TEMA Kurucu Başkanı Hayrettin Karaca ve kurucu üyelerinden Nihat Gökyiğit ile TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gürses de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious