Çevrecilerden kampanya

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Çevre örgütü Greenpeace, Akdeniz'deki kirliliğe dikkat çekerek önlem alınmasını ve Akdeniz'de deniz rezervleri ağının kurulması talep edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'in Aliağa İiçesinde Greenpeace Denizler Kampanyası sorumlusu Canan Saraç, Greenpeace avukatı Gökhan Candoğan, Uluslararası Denizler Sorumlusu Karli Thomas, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Teknoloji Enstitüsü araştırma görevlisi Harun Güçlüsoy ve Ege Çevre Kültür Platformu dönem sözcüsü Erhan İçöz, "Akdeniz'i Koruyoruz" kampanyasının Aliağa ayağında basına bilgi verdi. Aliağa Körfezi açıklarında Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrrior'da düzenlenen basın toplantısında bölgedeki deniz kirliliğine dikkat çekerek önlem alınmasını ve Akdeniz'de deniz rezervleri ağının kurulması talep edildi.

Denizler Kampanyası Sorumlusu Saraç, ''Bundan 30 yıl önce Barselona'da havza devletleri, Akdeniz'in kirlenmesini önlemeye, azaltmaya, bununla mücadele etmeye ve hattâ buradaki türleri koruma altına almak için çalışmalar yapacaklarına söz verdiler ama şimdiye kadar hükümetlerden bu konuda herhangi bir çalışma görmedik. Biz hazırladığımız haritayla hükümetlere verdikleri sözleri hatırlatarak çalışmaya davet ediyoruz. Etkin bir deniz rezervleri ağı uygulamasının başarıya ulaşması için uyulması gereken kurallardan kesinlikle taviz verilmemesi gerekiyor.'' dedi.

Aliağa bölgesindeki sanayi yoğunluğuna dikkat çeken Saraç ''Aliağa, denizlerimizi nasıl kötüye kullandığımız ve neden acilen korumaya başlamamız gerektiğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Petro-kimya, gemi söküm tesisi, demir çelik sektörlerine ev sahipliği yapan bu alan Türkiye kıyılarının en hassas bölgelerinden birisi. Hemen yanıbaşımızdaki Foça ise Akdeniz için çok önemli türlerden biri olan Akdeniz fokunun yaşam alanı. Bu kadar kirli endüstrilerin burada bulunması ve hemen yanı başında da deniz rezervi ilan edilen bir bölgenin olması büyük bir çelişki. Akdeniz'i tehdit eden diğer unsurlardan biri de aşırı avlanma yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelen 'Mavi Yüzgeçli Orkinos' balıklarıdır.En son İzmir'de durumu mevcut halinden daha da kötüye götürecek 3 tane orkinos çiftliğine izin verildi. Biz bu çiftliklere daha fazla onay verilmesini istemiyoruz.'' diye konuştu.

Araştırma Görevlisi Güçlüsoy ise ''Aliağa'daki sanayi atıklarından ve Gediz'in kirlenmesi neticesinde kirlilikten dolayı denizdeki güneş ışınlarının azalıyor ve bu çevredeki canlılar yavaş yavaş yok oluyor. Bu nedenle deniz çayırlarının sağlıklı olabilmesi için deniz su kalitesinin de yeterince sağlıklı olması gerekir. Biz bu başlattığımız okyanuslar kampanyasıyla hem üniversite hem dernek olarak önlem alınması gerektiği konusunda gerekli mercileri bilgilendirerek kampanyalarımızın daha da ileriye ve daha da başarılı bir şekilde yürütüleceğine inanıyoruz.'' dedi

Üç ay sürmesi planlanan ve 15 Haziran'da İtalya'nın Genova şehrinde başlayan Akdeniz'i Koruyoruz kampanyası, 15 Eylül'de Mersin'de bitecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious