Çevrecilerin helikopteri düştü, kurtulan yok

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Nepal'de iki gün önce radardan kaybolan Rus yapımı helikopterin enkazı ülkenin doğusundaki dağlık Taplejung bölgesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Himalaya dağlarının eteğinde iki ayrı ormanlık alanı ziyaret edecek çevrecileri taşıyan helikopterin radarda kaybolmasından sonra 7 kişilik özel kurtarma ekibi ile birlikte bir askeri helikopterle arama çalışmaları başlatılmıştı. Helikopterin kaybolduğu bölgeye ulaşmanın zor olması ve şiddetli yağmur arama çalışmalarını zorlaştırmıştı.

Askeri helikopterin ancak dün ulaşabildiği helikopter enkazında kurtulan olmadığı tespit edildi. Başkent Katmandu'nun yaklaşık 500 kilometre doğusunda bulunan Taplejung bölgesindeki enkazda 17 Yabancı uyruklu üst düzey görevliler ile birlikte Nepal Orman Bakanı Gopal Rai ve eşi ile Vahşi Yaşam Derneği (WWF) yetkilileri Jennifer Headley, Jill Bowling, Matthew Preece ile Orman Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililer bululnuyordu.

Helikopter hareket etmeden kısa bir süre önce acil bir telefon çağrısından dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalan bir Nepallinin ise düşen helikopter binemediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious