Ceyda Zeliha Erem dolandırıcılıktan yargılanıyor

Ceyda Zeliha Erem dolandırıcılıktan yargılanıyor.6894
  • Giriş : 07.03.2008 / 05:35:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 00:26:05

CNR Uluslararası Fuarcılık A.Ş'nin hakim ortağı Ceyda Zeliha Erem de dahil 18 sanığın, yargılanmalarına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Ceyda Zeliha Erem, Mehmet Emin Çelenli, Hasan Rüştü Barkay, Şükran Çevik, Esra Öztürk, Duran Gürer, Murat Aslan, Niyazi Uluçay, Seda Altun, Erkan Gezgin, Yaşar Öğüt, Mehmet Ragıp Ergin, Işıl Kuru, Alev Oral ve Ali Polat katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları Ece Güven, Özgür Bayoğlu ve Hakan Yaşar Biricik ise duruşmaya gelmedi.

Hakan Yaşar Biricik'in talimatla alınan ifadesinin dosyaya geldiğini, Niyazi Uluçay'ın ifadesinin alınması için yazılan talimata ise henüz cevap verilmediğini belirten Mahkeme Heyeti Başkanı Rıza Şahin, ancak Uluçay'ın bu mahkemede alınan ifadesinin onaylı bir örneğinin avukatı tarafından mahkemeye sunulduğunu tutanağa yazdırdı.

Hakim Şahin, idari soruşturmaya ilişkin Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı Kontrollüğü ve Maliye Bakanlığına gönderilen yazıların cevaplarının henüz gelmediğini bildirdi.

Diyecekleri sorulan sanık avukatlarından Şeref Dede, müvekkilleri Niyazi Uluçay ile Hakan Yaşar Biricik hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi.

Uluçay ve Biricik hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar veren mahkeme heyeti, Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı Kontrollüğü ve Maliye Bakanlığına yazılan yazının cevabı ile Uluçay'ın talimatla alınan ifadesinin mahkemeye gönderilmesinin beklenmesi için duruşmayı erteledi.

-İDDİANAMEDEN-

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ahmet Ayvaz'ın hazırladığı iddianamede, sanık Ceyda Zeliha Erem'in, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' ile ''kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık'' suçlarından, 5 ile 13 yıl arasında hapis cezası öngören TCK'nın 220. maddesinin 1. fıkrası ve 158. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 14 kez cezalandırılması isteniyor.

Diğer sanıkların da ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak'' ile ''kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık'' suçlarından, 4 ile 10 yıl arasında hapis cezası içeren TCK'nın 220. maddesinin 2. fıkrası ile 158. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 14 kez ayrı ayrı cezalandırılmaları talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious