Ceyhan dünya basınında

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı'nın resmi açılışı, dünya basınında da yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro da, "Orta Asya'da Çin, Rusya ve ABD arasında patlak veren boru hatları savaşında BTC'nin birinci derecede stratejik önemi var: Washington'ın istediği Doğu-Batı enerji koridoru açılıyor." görüşünü dile getirdi. Projenin gerçekleşmesinde ABD'nin oynadığı öncü rolüne dikkat çeken gazete, boru hattının güzergahının ‘Moskova'nın müttefiki' olarak nitelendirdiği Ermenistan'ı dışladığını belirterek, "BTC sadece Washington'ın dostu ülkelerden geçiyor." diye yazdı. Gazete, Azerbaycan'ın NATO'ya yaklaştığına, Gürcistan'ın Amerika'nın etki alanında bulunduğuna, Türkiye'nin ise ABD'nin ‘sadık müttefiki' olduğuna dikkat çekti.

Hattın stratejik öneminin, Kazakistan ile geçen ay yapılan anlaşma ile güçlendiğini kaydeden gazete, Rusya'nın bu anlaşmayı önleme çabalarının sonuç vermediğini savundu. Gazete, "BTC, Moskova için bir başarısızlık demek." görüşünü aktardıktan sonra "Ancak, ABD konumunu güçlendirmeye çalışırken Ruslar ile bir çatışma arzulamıyor." yorumuna da yer verdi. Projenin Batı'nın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından taşıdığı öneme vurgu yapan Washington Times da Türklerin boru hattını Türkiye'nin, isteksiz Avrupa Birliği'ne girmesini sağlama kampanyasında önemli bir koz olarak gördüklerini yazdı. Buna karşın analistlerin ‘boru hattının stratejik değerinin savunucularının öne sürdüğünden daha az olmasından korktukları'nı yazan gazete, Batı'ya yönelik Hazar petrolünün çoğunu Rus boru hatlarının taşımayı sürdüreceğini kaydetti. İngiliz yayın kurumu BBC de ilk imzaların atıldığı 1994 yılında boru hattının pek çok yorumcuya göre bir hayalden ibaret olduğunu belirterek, "Bu hayal, nihayet resmen gerçekleşiyor." ifadesini kullandı. BBC, "Ankara'nın hedefi, Ceyhan'ı dünya çapında bir petrol pazarı haline getirmek." yorumunu da yaptı. Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Le Soir, BTC'yi, "Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'yi birbirine bağlayan mücevher kolye." olarak nitelendirdi.

BTC'nin, ‘Rus enerji çemberinden kurtulmak isteyen Batılı ülkeleri de çok umutlandırdığını' yazan gazete, Rusya'nın baştan beri projeye karşı tavır aldığını hatırlattı. "BTC sayesinde artık Türkiye'nin ellerinde çok güçlü bir kart var. Türkiye, artık vazgeçilmez bir yol." diyen gazete, Ankara ile Moskova arasında geliştirilen projelerden, Karadeniz altından geçecek petrol boru hattından, İsrail dahil tüm ülkelerin yakından izlediği ve ilgilendiği gelişmelerden söz etti. Muhafazakar ‘La Libre Belgique' gazetesi de BTC'nin güven vermeyen İran'ı dışlayan ABD ve Batı Avrupa'yı, pahalı ve istikrarsız Rus-Ortadoğu petrolü kıskacından kurtaracağını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious