Ceyhan karpuzu mu Ceyhan kabağı mı?

Ceyhan karpuzu mu Ceyhan kabağı mı?.29566
  • Giriş : 04.07.2009 / 12:17:00

Adana'nın Ceyhan ilçesi Kaymakamı Gürbüz Karakuş, kabak aşılı üretim nedeniyle ''Ceyhan Karpuzu''nun imajının sarsıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ceyhan Belediyesi ile Ziraat Odası tarafından düzenlenen ve bu yıl 4. gerçekleştirilen ''Ceyhan Karpuzu ve Tarım Festivali''nin açılışına karpuzdan çok kabak aşılı karpuzun Ceyhan karpuzunun imajını bozup bozmadığı tartışması damga vurdu.

Kaymakam Karakuş, festivalin açılış konuşmasında, ilçede çok çeşitli tarım ürünlerinin yetiştiğini söyledi. Bu ürünlerden karpuzun Ceyhan'la özdeşleştiğini belirten Karakuş, şöyle konuştu:

''Ancak, kabak aşılı üretim nedeniyle Ceyhan karpuzunun imajı sarsıldı. Maalesef Ceyhan, Ceyhan olalı böyle kabak Ceyhan karpuzu görmedi. Gelinen noktada Ceyhan karpuzundan çok Ceyhan kabağına dönüşen bir tartışma içerisindeyiz. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda Ceyhan kabağı gündeme gelecek.''

Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise kendisinin ziraat mühendisi olduğunu anımsatarak, ''Kabak aşısının verimliliği artırdığı biliniyor. İnsan sağlığı açısından sakıncası da yok. Kabak aşısından dolayı lezzet kaybı olduğunu düşünmek doğru değildir. Lezzet kaybı varsa iyi yetiştirilmemesinden ve erken hasattan kaynaklanır. Kimse ahkam kesmesin, karpuzumuza söz söyletmeyiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*