Ceyhan Mumcu'nun ilginç mirası!

Ceyhan Mumcu'nun ilginç mirası!.11568
  • Giriş : 30.01.2009 / 16:49:00

''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı Ceyhan Mumcu, çocuklarına bırakacağı en büyük mirasın Doğu Perinçek'i savunmuş olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada savunmasına yapan avukat Ceyhan Mumcu, Perinçek'in savunması sırasında ''söylenmedik söz, tartışılmadık konunun kalmadığını'' belirterek, gösterilen hoşgörüye teşekkür etti.

Mumcu, bini aşkın meslektaşının Perinçek'i savunmak istediğini ifade ederek, ''Meslek hayatımın son yıllarında bulunuyorum. Yaşamımın en büyük onurunu verdiler. Çoluk çocuğuma bırakacağım en büyük miras Doğu Perinçek'i savunmuş olmaktır'' dedi.

Perinçek'in, ''kim ne sorarsa sorsun'' dediğini anımsatan Mumcu, ''Keşke müdahillere itiraz etmeseydim de gelip eteklerindeki taşları dökselerdi. Müdahillere itiraz ettiğim için Perinçek'ten özür diliyorum'' diye konuştu.

Mumcu, Perinçek'in savunmasını, sırdaşı olan eşi Şule Perinçek ile partideki arkadaşlarıyla ve kendisiyle konuşuyor gibi yaptığını belirterek, müvekkilinin ifadesini, içinde, beyninde ve gönlünde ne varsa lafını esirgemeden ve savunma taktiği yapmadan verdiğini ileri sürdü.

Ceyhan Mumcu, meslektaşlarının gözaltına alınma ve tutuklanma endişesiyle savunma yaptığını iddia etti.

''Ben aynı zamanda Perinçek'in tanığıyım. Lise 2. sınıftan beri tanıyorum. Yazılarını okuyorum, toplantılarına katıldım. Gerçeğe ve olguya en yakın beyanlarımı yapacağım'' diyen Mumcu, herkesin tarih kürsüsünden bakmak zorunda olduğunu, ağır bedellerin ödendiğini, özgürlüklerinin ve itibarlarının hedef alındığını savundu.

Mumcu, bunlara rağmen bu mahkemenin iyi olduğunu, bütün suçlamalara cevap verme imkanı bulduklarını kaydetti.

Perinçek'in diğer avukatları Veli Devecioğlu'nun sosyalist öğretiden geldiğini, Servet Bora'nın MHP senatörlüğü yaptığını, kendisinin de CHP'den geldiğini belirten Perinçek, şiddete bağlı olmayan bir sol parti olduğu için Perinçek'i tercih ettiğini söyledi.

Ceyhan Mumcu, Perinçek'in ''Türkiye'de devrimciliğin yolunun terörden geçmediğini haykıran'' kişi olduğunu savunarak, öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun da Perinçek'ten esinlenerek ''Terör Çıkmaz Sokak'' adlı kitabını yazdığını belirtti.

-ATATÜRK'ÜN ESERLERİ-

Ceyhan Mumcu, 25 ciltten oluşan Atatürk'ün bütün eserleri serisini okuduktan sonra, Atatürk cahili olduğunu anladığını, Doğu Perinçek'in Atatürk'ü yorumsuz ve sansürsüz sunduğunu ileri sürdü.

''İddia makamının, Mesut Barzani ve Celal Talabani'ye silah gönderilmesiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve MKE'ye inanmayıp, Tuncay Güney'e inandığını, bu iddia çok iyi diyen yazarların da bunu yazarak savcıların itibarını zedelediğini'' ifade eden Mumcu, ''Yazılarında döneklikleriyle ünlenmiş aydınlar sizi tutuyor. Esas onlar savcılık makamına zarar vermiştir. Vicdanlar bunu böyle okuyor'' diye konuştu.

Mumcu, Uğur Mumcu'nun yaşarken Perinçek gibi çok çektiğini, yazdıkları hakkında ''ne olacak MİT veriyor'' şeklindeki ifadelerden Mumcu'nun çok rencide olduğunu ve haksız saldırıya uğradığını kaydetti.

Avukat Mumcu, Perinçek'in tutuklu olmasının kamu zararına olduğunu, kamuoyuna, gençliğe yapılacak en büyük iyiliğin Perinçek'in özgürlüğünü sağlamak olduğunu belirterek, ''Yargıya güveniyorum. Adaletin geç kalmasının da adaletsiz olduğunu bilirsiniz'' diyerek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*