Ceyhan’da 10 bin kişi görevde

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Bakü-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı açılışa hazırlanıyor. Liderlerin kullanacağı güzergah ile tören alanının güvenliği için Emniyet ve jandarma’da izinler durduruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törenle ilgili kurum ve kuruluşların yapacağı hazırlıklar kendilerine tek tek bildirilirken alınan önlemlerin temelinde güvenlik yer alıyor.

Vali Yardımcısı Mehmet Demir imzasıyla büyükşehir ve 3 ilçe belediyelerine gönderilen önlemler paketinde devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve üst düzey protokol görevlileri ve basın mensuplarıyla birlikte bin 280 kişinin katılacağı törenler için Adana-Ceyhan otoyol güzergahında alınacak önlemler sıralanıyor. Buna göre bir kısmı İncirlik Hava Üssü’ne inecek olan protokolün törenin yapılacağı Ceyhan Haydar Aliyev Deniz Terminali’ne ulaşması otoyoldan sağlanacak. İncirlik Üssü’nden otoyala çıkacak olan devlet başkanları ve bakanların şehre girişinden tekrar havaalanına dönüşüne kadar görsel kirlilik oluşturan afişler ile duvar yazılarını görmemesi için güzergahtaki köprüler, ilan panoları, duvarlara yazı yazılması, afiş asılmasının önüne geçilecek. Varsa afişler belediyenin ilgili birimlerince çalışma yapılarak ortadan kaldırılacak. Trafiğe kapatılacak otoyolda büyükşehir, Seyhan ve Yüreğir ve Ceyhan Belediyesi 4 farkı noktada itfaiye ekipleri bulunduracak. Ekipler yolu önceden kontrol ederek varsa dökülmüş yağ ve benzin atıklarını temizleyecek, güzergahtaki anız yangınlarına müdahale edecek. Törene katılacak devlet başkanları ve bakanların korumasını polis ve jandarma birlikte yapacak. Gerek Adana’da Şakirpaşa Havalimanı ve İncirlik Üsleri gerekse yol güzergahı ve tören alanında 10 bine yakın görevli güvenliği sağlayacak. Yaz döneminde personelin izne çıkabileceğini göz önünde bulunduran emniyet ve jandarma birimleri töreni atlatana kadar izne çıkmaları durdurdu. İhtiyaç duyulması halinde çevre illerden de emniyet için destek alınacak. Devlet başkanlarını taşıyan uçuklar İncirlik Üssü’ne diğer konukları taşıyan uçaklar ise Şakirpaşa Havaalanına inecek.

Bush ve Putin yok

ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin de aralarında bulunduğu 15 devlet başkanı yanında, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 başbakan, 50’ye yakın enerji ve dışişleri bakanının davet edildiği törenlere katılacaklar kişiler de belli olmaya başladı. Rusya’nın hangi düzeyde katılacağı netlik kazanmezken ABD, törene Enerji Bakan Yardımcısı’nı gönderecek. Açılış töreninde, Azerbaycan ve Gürcistan devlet başkanı, KKTC Başbakan, İngiltere ve Kırgızistan Başbakan Yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. Törene, 4 ülke dışişleri bakanı, 16 ülke de enerji bakanı ya da muadili bir bakan gönderecek.

Törene gelecek konuklar için İstanbul’da 4 , Adana’da da 3 otelde rezervasyon yapıldı. Ceyhan’da 13 Temmuz’da 12.30-14.30 saatleri arasında yapılacak tören için İngiltere’den özel olarak bin 280 kişilik klimalı çadır getirtildi. Ayrıca basın mensuplarının yüzyılın açılışını dünyaya daha rahat duyurabilmeleri için basın merkezi kuruldu. Basın merkezinde faks, telefon, internet bağlantısı ve bilgisayar gibi her türlü donanım yer alacak. Ayrıca, herhangi bir sağlık sorununda anında müdahale edebilecek sağlık üniteleri yer alacak ve 112 Sağlık Acil Merkezi’nden çok sayıda doktor ve ambulans tören alanında görevli olacak. Törenin ardından konuklar aynı gün Adana’dan ayrılarak İstanbul’da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onurlarına verilecek resepsiyona katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious