Ceyhun Atuf Kansu ödülü Tunç'un

Ceyhun Atuf Kansu ödülü Tunç'un.13930
  • Giriş : 08.03.2008 / 23:16:00

Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü 2008 yılı için “Sesler, İncelikler” adlı dosyasıyla İlyas Tunç kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adnan Binyazar, Müslim Çelik, Refik Durbaş, Şükrü Erbaş, Bahar Gökler, Emin Özdemir ve Sevgi Özel'den oluşan Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Seçici Kurulu, değerlendirdiği 38 yapıt arasından İlyas Tunç’un “Sesler, İncelikler” adlı dosyasını oybirliği ile ödüle değer gördü.
İlyas Tunç’a ödülü, 17 Mart Pazartesi günü saat 18.30’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak törenle verilecek. Ceyhun Atuf Kansu’dan şiirlerin de okunacağı törende, yazar Metin Turan “Cumhuriyetin Kristal Şairi Ceyhun Atuf Kansu” başlıklı bir sunum yapacak.

Kansu ödülünü kazanan İlyas Tunç, 1956’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi doğum yeri olan Ordu’da, yüksek öğrenimini Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünde tamamladı.

Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. Sinop’ta yaşıyor. Kuzeysu, Yazılı Günler, Biçem, Varlık, Damar, Eşik, Kül, Akatalpa, Agora, Cumhuriyet Kitap, Çevirmenin Notu, New Coin (Güney Afrika), Timbila (Güney Afrika) gibi bir çok dergide şiirleri, yazı ve çevirileri yayımlandı. Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Besam üyesi. Ali Rıza Ertan (1994), Orhan Murat Arıburnu Özel Ödülü (1995), Damar Dergisi İlkbahar Şiir Ödüllerini (1995) aldı. Basıma hazır birkaç şiir ve düz yazı dosyası dışında yayımlanan kitapları arasında “Kış Bir Alkış mıydı” (1992), “Kül ve Kopuş” (1995), “Fetüs Günlüğü” (2002), “Savrulmalar” (2004) bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious