Çeyiz geleneği devam ediyor

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Çeyiz geleneği devam ediyor; ancak çeyizin hazırlanış gerekçesi değişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anadolu’da birçok genç kızın daha çocuk yaşlarda el emeği göz nuru harcayarak hazırladığı paha biçilmez çeyizlerin, Osmanlı döneminde gelin olacak genç kızın serveti olarak nitelendirildiği belirtildi.

Osmanlı döneminde kadınların kız çeyizine büyük önem verdiğini dile getiren Gaziantepli araştırmacı-yazar Akten Köylüoğlu, bunun o dönemde, kız çocuğunun evlendikten sonra miras paylaşımından erkek kardeşinin yarısı kadar hak almasından kaynaklandığını söyledi. “Erkek çocuk 2 hisse alırsa kız çocuk 1 hisse alırdı. Bu geçmişteki kanunda öyleydi; ama aslında kız aileden hiçbir şey alamazdı. Çünkü ‘Kocaya mal mı götürüyorsun?’ diye ayıplanır ve kendine düşen hisseyi kardeşine bağışlamak zorunda bırakılırdı.’’ diyen Köylüoğlu, bu nedenle kız annelerinin, maddi anlamda kendi çektikleri sıkıntıları kızlarının çekmemesini istedikleri için yükte hafif, pahada ağır olan çeyizler hazırladığını belirtti.

Çeyizin, o dönemlerde mümkün olduğu kadar paraya dönüşebilecek eşyalardan oluştuğunu anlatan Köylüoğlu, şöyle konuştu: “Osmanlı döneminde çeyizin asıl amacı budur, yani kızı biraz desteklemektir. Gaziantep bu konuda Antepişi ile önem kazanır, bakır ve gümüş eşyaları kızlara verirler. Genç kıza ev ya da farklı bir gayrimenkul verilemez. Çünkü ‘Kızın bir eksiği mi vardı ki bu kadar eşya verildi?’ denilirdi. En fazla verilecek eşya takı idi. Onun da büyük bölümünü damat tarafı yapar.’’ Günümüzde genç kızların birçoğunun bu el işlerini para verip satın aldığını çok fazla emek harcamadıklarını kaydeden Köylüoğlu, sadece gösteriş için çeyizin sergilendiğini, çeyizin amacının ve yönünün saptırıldığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious