Ceza 'türban'dan değil, gizli kameradan dolayı verildi

  • Giriş : 06.02.2008 / 14:52:00
  • Güncelleme : 06.02.2008 / 16:37:32

RTÜK, Show TV'de bir haber sebebiyle Ali Kırca'ya verilen cezanın 'türban'dan olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK, Show TV'de bir haber sebebiyle Ali Kırca'ya verilen cezanın 'türban"dan değil, 'gizli kameraya' yönelik olduğun açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde, bir hastaneye gizli kamera ile girerek başörtülü çalışanları görüntüleyen Show TV'ye RTÜK tarafından para cezası verilmişti. Basında, RTÜK'ün 'türban avı'na ceza verdiği şeklinde çıkan değerlendirmelerin yanlış olduğunu açıklayan RTÜK, bu cezanın gizli kamera kullanımına olduğunu açıkladı.

RTÜK'ten yapılan açıklamada; "Bir hastanede çalışan türbanlı personelin gizli kamerayla tespit edilmiş görüntülerini ana haber bülteninde yayınlayan Show TV'ye ceza veren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) çektirdiği gizli kamera görüntülerini Arena programında yayınlayan Kanal D'yi de uyardı." denildi.

Açıklamada, Üst Kurul'un Kanal D'ye uyarı cezası vermesine neden olan olayın 19 Kasım 2007'de yayınlanan Uğur Dündar yönetimindeki Arena programı olduğu belirtildi. Programda, el konulan batık bir bankaya ait şirketlerden birisine TMSF tarafından yönetici olarak atanan bir kişinin rüşvet alırken, yine TMSF tarafından gizli kamerayla çekilmiş görüntülerinin yayınlandığı hatırlatılarak, RTÜK üyelerinin bu programa da ceza verdiği belirtildi.

RTÜK'ün geçen haftaki toplantısında, TMSF'nin gizli kamera görüntülerinin yayınlandığı Arena programına, RTÜK Yasası'nın 4. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen "hukukun üstünlüğü" kriterine aykırı yayın yaptığı gerekçesi ile uyarı cezası verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. Açıklamada, kurul kararında şu ifadelere yer verildiğine dikkat çekildi: "...Anayasamızda kişi hürriyeti ve güvenliği, temel hak ve ödevler başlığı altında ifadesini bulmuş ve koruma altına alınmıştır. 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda ise 140. maddede ifade edildiği şekliyle suç şüphesi altındaki kişilerin dahi, teknik araçlarla izlenmesi ancak hakim kararı ile mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda yayınlanan gizli kamera çekim görüntülerinin; kişi hürriyetlerinin hakim kararı ile sınırlanabileceğine dair CMK'nın 140-135/6 ve 139. maddeleri ile bağdaşmaması dolayısıyla, 3984 Sayılı Kanunun 4756 Sayılı Kanunla değişik 4. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen 'hukukun üstünlüğü' kriterine aykırı yayın yapılmıştır..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious