Cezaevi müdürü hakkında soruşturma

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

İstanbul-Ümraniye Cezaevi Müdürü hakkında, önceki görev yeri olan Kahramanmaraş'ta zincirleme biçimde sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve bazı kanunlara muhalefet suçundan dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ümraniye Kapalı Cezaevi Müdürü Abdülkadir Öztüfekçi hakkında daha önce görev yaptığı Kahramanmaraş cezaevi müdürlüğü döneminde "Zincirleme biçimde resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanmak, ve Orman Kanunu'na ve Dernekler Kanunu'na muhalefet" suçlarından Kahramanmaraş Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, gelen ihbar mektubu üzerine Abdülkadir Öztüfekçi hakkında araştırma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Mart 2004 ve 18 Ekim 2005 tarihleri arasını kapsayan araştırmasında "Zincirleme biçimde resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanmak, Orman Kanununa ve Dernekler kanununa muhalefet" suçlarından Kahramanmaraş 1.Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

Savcılık, Abdülkadir Öztüfekçi için TCK 339/1, TCK 204/2, TCK 43-53, 5253 sayılı dernekler kanunun 32/f, 6831 Sayılı yasanının 108'1 maddelerine göre yargılanarak cezalandırılmasını istedi.

Öztüfekçi için hazırlanan iddianamede eşi Emine Tüfekçi'nin Ticaret Borsası'nda ücretli ve sigortalı olarak çalıştığının gizlendiği ve gerçeğe aykırı belge düzenlemek suretiyle eş yardımı aldığı belirtiliyor.

Öztüfekçi için hazırlanan iddianamede rahatsızlanan oğlu Furkan Öztüfekçi'nin tedavi için Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildiği, kendisinin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Adliye ve Cezaevi Spor Kulübü Derneği'ne ait araç ile oğlunu hastaneye hiçbir ücret ödemeden götürmesine rağmen, gerçeğe aykırı belge düzenleyerek yolluk aldığı ileri sürülüyor.

İddianamede yer alan başka bir konu ise şöyle: "Pazarcık ilçesinde adam öldürmekten tutuklu bulunan Erol U. isimli tutukluya güvenlik zafiyeti doğuracağını bilmesine rağmen bu tutukluyu cezaevi idare çay ocağında çalıştırdığı, bu tutuklu ile yakınlık tesis edip kendisi dışarı çıktığında makam odasının anahtarını verip telefonlara dahi baktırdığı."

İddianamenin hükümlüler ve cezaevi yönetimi ilgili iddialarda yer alıyor. İddianamede, "Cezaevinde 3 ayrı bayan koğuşu bulunmasına rağmen bayan hükümlüler Leyla K., Saniye D. ve Sevda Ç. isimli bayan hükümlülere özel muamelede bulunup ayrı ve farklı bir oda tahsis ederek hükümlüler ve personel arasında huzursuzluğa neden olurken eşitlik ve tarafsızlık ilkelerini zedelediği. Cezaevinin iş yurdunda 7 adet çeşitli büyüklüklerde oyma ceviz sandık ve mücevher kutusu yaptırdığı. Cezaevi içerisinde spor kompleksinin yapımı sırasında müteahhit işçilere hükümlü ve personel iaşesi olan yemekten verip kurum malını korumak yerine bunu yapmayarak görevini kötüye kalındığı." "ifade ediliyor.

Öztüfekçi'nin, Orman Kanunu'na muhalefet ile ilgili iddiada ise Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü'nün Suçatı deposundan 3 adet çam tomruğunu aldığı, bunların bir kısmını cezaevinde kullanırken, bir kısmını tayini çıktığında evine götürdüğüne yer veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious