Cezaevi restore ediliyor

Cezaevi restore ediliyor.15939
  • Giriş : 12.10.2008 / 23:46:00

Karadeniz'in hırçın dalgaları nedeniyle tahrip olmaya yüz tutan Sinop'taki tarihi kaleler ve cezaevi restore edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kent merkezinin batı taraftaki girişini oluşturan tarihi Kumkapı ve kaleleri ile Sinop Kalesi'nin surları içinde bulunan tarihi cezaevinin restorasyon çalışmalarına Kasım ayı içerisinde başlanılacağı belirtildi.

Vali Zeki Şanal beraberinde kalelerin ve tarihi cezaevinin ihalesini alan Zeydanlı Turizm İnşaat Ltd. Şti. Temsilcisi Mimar Erdal Civelek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Trabzon Röleve Anıtlar Müdürlüğü Temsilcisi Mimar Serap İçli, Müze Müdürü Musa Özcan, Arkeolag Fuat Dereli, İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünden Mimar Handan Çepni ile birlikte tarihi kaleler ve cezaevinde incelemelerde bulundu.

Tarihi Sinop kalesi ve içinde bulunan tarihi cezaevini Sinop İl Özel İdaresi olarak tahsisini 2003 yılının sonunda aldıklarını ifade eden Vali Şanal, bu tarihten sonra 2004 Mayıs ayında bilim adamları akademisyenler ve sivil toplum örgütleri ile ilgili herkesi çağırarak tarihi ve kültürel mirasın nasıl kullanılması gerektiği konusunda bir çalışma toplantısı yapıldığını vurguladı. Bu toplantıdan sonra alınan kararların dosya haline getirilerek İl Özel İdaresi olarak rölöve ve restarosyon çalışma projesinin ihalesinin yapıldığının altını çizen Vali Şanal, "Bu ihale süreci ile birlikte iş ve işlemler Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayı alınarak 2007 yılı sonu itibari ile tamamlandı. Daha sonra surların yeniden yapımı ve diğer tarihi doku ile ilişiği olmayan sonradan yapılan eklentilerinde yürütme kararı aldık. Ancak 2007 yılı sonunda yapılan ihale normal olarak sonuçlanmadı. İhale yargıya giderek iptal edildi. Böylece yaklaşık 1 yıla yakın bir kayıp yaşandı. Bu yıl eylül ayında işlemleri tamamlanarak yeniden ihaleye çıkılan Tarihi cezaevi ve Kalelerin bugün itibari ile kentin girişindeki surlardan başlayarak restorasyonu için hem de yıkılacak bazı eklentiler için ihaleyi alan Firma Zeydanlı Turizm İnşaat Ltd. Şti'ne yer teslimi yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, önemli bir programı olmadığı taktirde kasım ayının ilk haftasında Sinop'a gelerek restorasyon çalışmalarını başlatacak." dedi.

M.Ö. 7. yüzyılda şehri korumak amacı ile Sinop Yarımadası'nın üzerine kurulan Sinop Kaleleri, tarih içinde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar döneminde çeşitli onarımlar geçirerek kullanıldı. Kale surlarının kuzeyden 800, güneyden 400, doğudan 500 ve batıdan da 273 metre olmak üzere toplam bin 973 uzunluğu bulunuyor. 1882 yılından 1996 yılına kadar cezaevi olarak kullanılan tarihi yapıyı yılda 300 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, cezaevinde 37 koğuş, 21 disiplin hücresi ile 64 müşahede hücresi bulunuyor. Tarihi Sinop Cezaevi, Refik Halit Karay, Mustafa Ahmet Bedevi, Kuran Refii Cevat Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Osman Cemal Kaygılı, Celal Zühtü Benneci ve Sebahattin Ali gibi ünlülere de ev sahipliği yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*