Cezaevinde AB modeli

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Uşak E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda Avrupa Birliği standartlarına uygun yeni bölümleri 8 Şubat Perşembe günü saat 14.00'te yerel ve ulusal basın mensuplarına tanıtılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi işbirliğiyle yürütülen ‘Yargının Modernizasyonu ve Ceza Reformu Projesi’ çerçevesinde Model Ceza İnfaz Kurumu haline getirilen Uşak E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu basına açılıyor.

Kamuoyunda Karagümrük Çetesi elebaşısı olarak bilinen Nuri Ergin ve arkadaşlarının 2000 yılının Kasım ayında karıştığı ve 6 kişinin ölümüne 21 kişinin de yaralanmasına yol açan olaylar nedeniyle ‘Kanlı Kale’ denilen Uşak E Tipi Cezaevi'nde AB normlarına göre yapılan son değişliklerin tanıtılacağı açılış törenine Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Hamsici katılacak.

Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Uşak Ceza İnfaz Kurumu'nda AB normlarına göre yapılan değişiklik ve yenilikleri basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna tanıtacağız. Model seçilen Uşak ve Elazığ Ceza İnfaz Kurumları'ndaki uygulamalar önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki diğer cezaevlerinde de uygulanması planlanıyor. Böylece cezaevleri sadece ceza çekilen yerler değil, mahkum ve hükümlülerin sosyal aktivite, meslek edinme ve yeniden topluma kazandırılmaları yönünde yeni bir açılım olacaktır. Cezasını çekerek bitiren kişilerin meslek sahibi olarak toplumda yerini almaları da sağlanmış olacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious