Cezaevinde de ÖSS sınav heyecanı yaşandı

  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kayseri Kapalı Cezaevi'nde de yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kayseri Kapalı Cezaevi'nin eğitim bölümü koridorunda yapılan sınava çeşitli suçlardan tutuklu ve hükümlü Muzaffer Ağca, Alper Akdağ, Eyüp Altuntaş, Murat Bayram, Ömer Bilen, Metin Bozna, Erdem Ceylan, İbrahim Çadır, Mustafa Demirci, Mustafa Sivri, Erhan Şatır, Volkan Teke ile Mustafa Yıldız katıldı.

Sınav salonu başkanlığını Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Doç. Dr. Habil Nazlıgül, gözcülüğünü ise cezaevi öğretmeni Hacı Ali Korkmaz yaptı. İşledikleri cinayetlerden ilkokul mezunu olarak girdikleri cezaevinde liseyi dışarıdan tamamlayan hükümlülerden Mustafa Demirci (32), "Ben 8 yıldır buradayım. 4 yılım kaldı. Halkla ilişkileri okumak istiyorum. Özgürlük çok güzelmiş. Son pişmanlık fayda etmiyor" derken, 7 yıldır cezaevinde yatan Mustafa Yıldız (32), "Eğitimin önemini burada daha iyi anladık. Suç işlemeye meyilli olan kişiler, bir kez daha düşünsünler. Hayatlarını karartmasınlar. Gençliklerini çürütmesinler" diye konuştu.

Muzaffer Ağca (35), bu sınava dışarıda girememenin üzüntüsünü yaşadığını belirterek, "Cezaevini gören insan bir daha buraya düşmez. Herkes aklını başına alsın" dedi.

6 yıldır cezaevinde yatan Erdem Ceylan "Gençler, anne, babalarının kıymetini bilsin. Onlar yaşarken fırsatları, zamanları iyi değerlendirsin" derken, ölümlü Trafik Kazası tutuklusu Ömer Bilen (21) "Cezaevine düşeceğim hiç aklıma gelmezdi. Burası bana ayrı bir ders ve tecrübe oldu. Araç kullanırken hız yapanlar, hava atanlar hastane, hapishane, mezarlığı unutmasınlar" dedi.

Cezaevi öğretmeni Hacı Ali Korkmaz ise, sınava giren mahkumlardan 10'unun cezaevine ilkokul mezunu olarak girdiğini, kendilerinin yardımıyla liseyi bitirdiklerini ve üniversite için her türlü desteği verdiklerini açıkladı.

Doç. Dr. Habil Nazlıgül, sınavdan önce tüm adayları kopya çekmemeleri, ihtiyaçlarını gidermelerini ve kuralları tek tek açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious