Cezaevinde hükümlüler sigortalı olarak çalışıyor

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Sarayköy Açık Cezaevi'nde 65 hükümlünün 25'i, Denizli'deki çeşitli iş kollarında istihdam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Valisi Gazi Şimşek, Sarayköy Açık Cezaevi'nde yaptırılan Atatürk büstünün açılış törenine katıldı. Törende Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu, İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, Sarayköy Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Belediye Başkanı Orhan Karaköse, Cumhuriyet Savcısı Şakir Yılmaz, Yenicekent Belediye Başkanı Hamdi Akan, Sarayköy daire müdürleri, cezaevi yöneticileri ve hükümlüler de bulundu.

Törende konuşan Başsavcı Hatipoğlu, açık cezaevlerinin iş ve istihdam üreten yerler olduğunu söyledi. Hatipoğlu, "Sarayköy Cezaevi, 2005 yılına kadar kapalıyken açığa dönüştürülmüştür. Burada bulunan 65 hükümlünün 25'i çeşitli iş kollarında istihdam edilmektedir ve hepsi sigortalıdır." dedi.

Cezaevinin alanı sınırlı olduğu için iş atölyeleri yapılamadığını ifade eden Hatipoğlu, gelecekte alan sıkıntısı çözüldüğünde atölyeler yapılmasının mümkün olacağını belirterek, hükümlülerin tamamının da istihdam edilebileceğini kaydetti.

Vali Şimşek ise son üç dört yılda cezaevi konusunda ilin mesafe aldığını, buradaki insanların hayata hazırlanması ve istihdamı konusunda önemli çalışmalar yapıldığını anlattı. Şimşek, cezaevlerinde âtıl durumda tutulan insanların bir şekilde üretime katılması gerektiğinin altını çizerek, "Hem meslek sahibi olmalı hem de istihdama katılmalılar. Devletimizin çabası bu yöndedir. Toplumumuzu müspet hukukla daha da ileri götürecek adımlara devam etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından büstün açılışı Şimşek, Hatipoğlu, Kaymakam Şirinoğlu ve Başkan Karaköse tarafından yapıldı.

Açılış sonrasında Hatipoğlu tarafından Şimşek'e, hükümlüler tarafından yapılan bakır işleme bir tablo hediye edildi. Daha sonra cezaevinde incelemelerde bulunan Vali Şimşek, hükümlülerle de bir süre sohbet etti.

Ardından törene katılanlar, hazırlanması ve servisi hükümlüler tarafından yapılan öğle yemeğini yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious