Cezaevinde Kürtçe serbest olacak

Cezaevinde Kürtçe serbest olacak.8710
  • Giriş : 12.05.2009 / 09:47:00

Tutuklu ve hükümlülerin telefonda Kürtçe konuşabilmeleri için düğmeye basıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM İnsan Hakları Alt Komisyon Başkanı Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, komisyon üyeleri CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, AKP Denizli Milletvekili Mithat Ekici, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan ile birlikte Batman M Tipi Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde incelemede bulundu. Cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, cezaevlerinde insan hakları ihlali, kötü muamele, işkence ve onur kırıcı hareketlerin olmadığını, daha çok fiziki şartlardan kaynaklanan sıkıntılar olduğunu ifade etti. Mahkumların yaptıkları telefon görüşmelerinde Kürtçe konuşamama sıkıntısı yaşadığını dikkat çeken Yıldırım, "Şu anda bu konuyu bakanlığımıza ilettik. Bakanlığımız, Danıştay'dan görüş aldı ve bunun üzerinde çalışma yapılıyor. Bundan sonra Kürtçe konuşmalarda sıkıntı olmayacak. Bildiğiniz gibi zaten TRT 6 (Şeş) de cazaevlerinde izlenebiliyor" şeklinde konuştu.

Bir kişi ile sınırlı olan 10 dakikalık telefon görüşmesi konusunda da öneri sunduklarını belirten Yıldırım, "10 dakikalık telefon görüşmeleri bir kişi ile sınırlıydı. Mahkum ve tutuklumuz 10 dakikada kaç kişi ile konuşabiliyorsa bunu kendisinin sınırlandırması yönündeki önerimizi de sunduk. Ayrıca, bize gelen sağlık sorunu ile ilgili problemler vardı. Şu anda önerimiz doğrultusunda Sağlık ve Adalet Bakanlığı bir protokol yapmak sureti ile bundan sonra cezaevinde devamlı doktor bulundurulacak. Bu şekilde cezaevindeki mahkumların sağlık problemleri de çözülmüş olacak" diye konuştu.

Daha önce Metris, Silivri, Tekirdağ F Tipi, Edirne F Tipi, Bandırma Cezaevi, Diyarbakır, Muş ve Erzurum Cezaevleri'nde inceleme yaptıklarını belirten Yıldırım şunları ifade etti. "Cezaevlerini, insan hakları ihlallerinin olmaması, onur kırıcı davranışların olmaması, personelle mahkumların iletişiminin sağlanması açısından inceliyoruz. İncelemelerimiz sırasında bu tarz uygulamalara rastlamamamız da bizi oldukça sevindirdi. Cezaevlerinde yalnızca fiziki şartlardan kaynaklanan sıkıntılar var. Kapasite yoğunluğu var. Biz tüm bu olumsuzlukları hazırlayacağımız raporda belirteceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*