Cezaevinde öğrendiği iş mesleği oldu

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde deniz kenarında kurduğu tezgâhında maket gemi satışı yapan eski mahkûm Rıfat Yiğitler (55), geçimini böyle sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yiğitler, "Cezaevinde yattığım sürede bir arkadaşımın sayesinde gemi maketi yapmayı öğrendim." dedi.
Maket gemi yapmanın sabır istediğini, ağaç oymanın sanıldığı gibi kolay olmadığını ifade eden Yiğitler, gemilerinde kavak yerine ithal çam kullandığını belirtiyor.

"Yaptığım gemiler daha temiz daha güzel kompenaklı vernik atarak mobilya desenine uyduruyorum." diyen Yiğitler, şöyle konuşuyor: "Cezaevinde vernik atmak zararlıdır. Çünkü 400-500 mahkûmun içinde atamazsın idarede kabul etmez. Bugün 50 liraya sattığım bir gemi için 4 gün uğraşıyorum. Kışın gemileri hazırlıyorum yazında satıyorum."

Cezaevinden çıkan insanlara iyi gözle bakılmadığını, toplumun bu insanların elinden tutmadığını ifade eden Yiğitler, 7 yıl cezaevinde kaldığını, 3-4 cezaevi değiştirdiğini hatırlatarak, "Ben de daha önceki mahkumlar gibi suç işleyip içeri girmemek için meslek öğrendim. Kendi paramı kazanmak bana mutluluk veriyor. Böylece 7 yılda bozulan psikolojimi kontrol altında tutmaya çalışıyorum." şeklinde konuşuyor.

Titanik model bir gemi maketini 10 günde bitirdiğini anlatan Yiğitler, maketlerde kibrit kullanmadığını, tamamen ithal Rus çamı kullanılarak el oyması yaptığını anlatıyor.

Yiğitler, özellikle eskitme modeller kullandığını gemi maketlerini 40 milyon ile 100 milyon arasında sattığını kaydediyor.


Yiğitler'in , yol üzerinde kurduğu tezgahına genellikle tatilcilerin geldiğini ve bazen de sipariş üzerine Ankara ve İstanbul'a gemi maketi yaparak gönderdiğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious