Cezaevleri 'alarm' veriyor

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in incelemeleri, cezaevlerindeki "vahim tabloyu" ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cezaevlerinde bazı tutuklu ve hükümlülerin beton zemin üzerinde, yer yataklarında yattığını tespit eden Ersin, Adalet Bakanlığı'ndan cezaevlerinin kapasitesi ve mevcut durumları ile ilgili bilgileri istedi.

Bakanlıktan, Ersin'e gönderilen rakamlar, ilçe ve F tipi cezaevleri hariç, metropol kentlerdeki cezaevlerinin toplam kapasitesinin 19 bin 755 olmasına rağmen 25 bin 551 tutuklu ve hükümlünün kaldığını ortaya çıkardı.

İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Gaziantep, Konya ve Mersin cezaevlerinde olağanüstü yoğunluk yaşandığı, bu cezaevlerinde kapasite 11 bin 89'la sınırlı olmasına karşılık, 20 bin 53 kişinin kaldığı anlaşıldı.

Konuyu TBMM gündemine getiren CHP'li Ersin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, kapasiteye karşın yaşanan "yoğunluğa" dikkat çekerek, cezaevlerinde önümüzdeki günlerde "sağlık, beslenme ve barınma" sorunu yaşanabileceği uyarısında bulundu. İnfaz koruma memurlarının da durumunun son derece kötü olduğuna dikkat çeken Ersin, çalışma koşullarının ağırlığı ve can güvenliği sorunlarına karşılık düşük ücretlere işaret etti.

TAVANLA RANZA ARASINDA 50 SANTİMETRE VAR

CHP'li Ersin, göç, işsizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin Türkiye'deki suç oranlarını artırdığını belirtirken, ranzaların üç kata çıkarıldığı, üçüncü katta yatanların tavanla arasında sadece 50 santimetre bulunduğu, bazı cezaevlerinde ise, beton zemine yatak serildiğini ifade etti.

Hükümetin ekonomi politikalarının, gençleri işsizlik ve umutsuzluğa ittiğini ve suçları tetiklediğini savunan Ersin, Türkiye'de 32 saniyede bir suç işlendiğini kaydederek, "Yargıçların, cezaevlerindeki doluluk oranını düşünerek kolay kolay tutuklama kararı vermediğini düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious