Cezaevlerinde açık görüş

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklular, yılbaşı ve Kurban Bayramı süresince açık görüş yapabilecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelgeye göre, Adana, Antalya, Bakırköy-Metris, Bayrampaşa Kapalı, Bursa E Tipi, İzmir-Buca, Mersin ve Ümraniye E Tipi kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular, 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 Ocak tarihleri olmak üzere 7 gün açık görüşten yararlanabilecek.

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürü bulunan bağlı ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklular ise 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 Ocak tarihleri olmak üzere 6 gün süreyle açık görüş yapabilecek.

Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 1, 2, 3 ve 4 Ocak tarihleri olmak üzere 4 gün açık görüş yaptırılacak.

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturularak, her grubun görüş günleri ve saatleri cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde bulundurulmaması sağlanacak.

Kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezaları kaldırılmamış hükümlü ve tutuklular, açık görüşten yararlandırılmayacak.

DİĞER KURALLAR

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece ana, baba, eş, çocuk, torun ve kardeşleriyle görüştürülecek. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen belgelerle ispat etmeleri gerekiyor.

Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun ve kardeşi bulunmayan hükümlü ve tutukluların üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok 3 kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacak. Bu fıkra hükmü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüleri hakkında uygulanmayacak.

Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. İzdihamı önlemek amacıyla hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılarak, her ziyaretçinin ziyaret gününde cezaevine gelmesi sağlanacak.

Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak. Bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, ikinci defa izin verilmeyecek.

Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak. Kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğu anlaşıldıktan sonra ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecek.

ZABITA İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplini ve düzeni sağlamak için cumhuriyet başsavcılığı ve cezaevi yönetimi, zabıta ile işbirliği yaparak gerekli önlemi alacak. Görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacak.

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacak.

Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve 1 saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek.

Bu ziyaretin, aynı hafta yapılacak kapalı görüş ile çakışması halinde açık görüş yaptırılacak.

Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğu için kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecek.

Açık görüş nedeniyle ziyarete gelecek hükümlü ve tutuklu yakınlarına, iş yurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden harcama yapılarak, günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious