Cezaevlerinde her 4 suçludan biri 21 yaş altında

  • Giriş : 30.01.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanlığı ve 15 il barosu tarafından yapılan araştırmada, cezaevlerinde yatan her 4 tutuklu ve hükümlüden birisinin 21 yaş altı olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zorunlu ilköğretimi bitirenlerin suça karışma oranı yüzde 30'a ulaşırken liseyi bitirip cezaevinde yatanların oranı ise sadece yüzde 1.

Türkiye'nin büyük problemleri arasında yer alan çocukların suç işlemesinin temelinde göç ve eğitimsizlik yatıyor. Sözkonusu araştırmanın yapıldığı iller arasında bulunan Aydın'da ve diğer 14 ilde sonuçlar birbirine yakın çıktı. Bunun yanında belirli bir grubun suç işlemeyi alışkanlık haline getirdiği ve aralıklarla tekrarladığı belirtildi.

Çocuk suçlarının türlerine bakıldığında ise mala yönelik suçlarda yüzde 67, cana yönelik ve yaralama dahil suçlar yüzde 19'luk oranla ilk sırada yer alıyor. Sonuçları Aydın Valiliği'nin sokak çocuklarıyla ilgili düzenlediği toplantıda değerlendiren Aydın E Tipi Cezaevi psikoloğu Mustafa Ali Yaprak, sokak çocuklarının suça karışmaması için eğitimin öneminin ortaya çıktığını söyledi. Çözümün sadece bir kurumla mümkün olmayacağının açık olduğunu kaydeden Yaprak, "Çalışmayı 3 gruba ayırmalıyız. Suç öncesi araştırmayla suça düşme riski olan grupları belirlemeliyiz. Bunlar nerelerde yaşıyor ve götürülecek hizmetler nelerdir? İkincisi, suç işedikten sonra ve yargılama aşamasında bunu nasıl çözeriz? Son olarak da ceza infazından ve tahliye edildikten sonra bu çocukların devamlı takibi ve işe yerleştirilmesi lazım. Bunlar diğer kurumlarla ve sivil toplum örgütlerinin ortak ve destekli çalışmalarıyla yapılabilir. Tek bir kurum bu meselenin altından kalkamaz." dedi.

Aydın E Tipi Cezaevi'ni örnek veren Psikolog Yaprak, "Aydın'da 400 hükümlü ve tutuklu var. Bunların 28'i 18 yaş altında. 19-21 yaşlarını da buna dahil ettiğimizde rakam 80'e çıkıyor. Bu da cezaevi mevcudunun yaklaşık yüzde 25'i ediyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious