"Cezaevlerinde insan hakkı ihlali var!"

  • Giriş : 17.01.2009 / 17:41:00

Adana Tabip Odası (ATO) İnsan Hakları Komisyonu Baykanı Dr. Osman Küçükosmanoğlu, ceza infaz kurumlarında hasta hükümlü ve tutuklulara yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana Tabip Odası (ATO) İnsan Hakları Komisyonu Baykanı Dr. Osman Küçükosmanoğlu, ceza infaz kurumlarında hasta hükümlü ve tutuklulara yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığını ileri sürdü.

ATO'da düzenlenen basın toplantısında Küçükosmanoğlu, Anayasa'ya göre cumhurbaşkanının sürekli hastalık, sakatlık ve kocama halindeki hükümlüleri af edebileceğini hatırlattı.

Küçükosmanoğlu, cumhurbaşkanının bu kararlarını sağlık kurulu raporları gerekçe gösterildiğini vurguladı.

Bu raporların verildiği en üst kurul olan Adli Tıp Kurumu İhtisas Daireleri'nden çıkan kararların son zamanlarda kamuoyunda tartışıldığını dile getiren Küçükosmanoğlu, buna örnek olarak Necmettin Erbakan, İbrahim Şahin, Kuddusi Okkır gibi kişilere ilişkin raporları gösterdi.

Adana'da 2007 yılında damdan düşme sonucu belden aşağısı felç haline gelen Emrah Alişan'ın daha önce yaralamalı bir olaydan 3 yıl 4 kesinleşmiş bir mahkûmiyeti nedeniyle felçli halde tutuklanarak Adana E tipi Kapalı Cezaevi'ne yatırıldığını açıklayan Küçükosmanoğlu, şunları söyledi: "Ailenin başvurusu ile başlayan hukuki sürecin sonunda Adli Tıp Kurumu 3'üncü İhtisas Kurulu 10.09.2008 tarihinde hastayı değerlendirmiş. Raporda omurilik felcine ait bulgular açıkça tarif edildikten sonra kendisine sorulan 'hastada kalıcı sakatlık veya hastalık bulunup bulunmadığına' sorusuna cevap verilmemiş. Reviri ve doktoru olan bir cezaevinde bakımı sağlanarak infazına devam edebileceğine oybirliği ile karar vermiştir."

Susurluk sanığı İbrahim Şahin'in affını sağlayan raporu da aynı kurul tarafından verildiğine işaret eden Küçükosmanoğlu, raporların tıbbi gerçeklere dayanmaktan uzak olduğu görüşünü ortaya attı.

Tıbbi etik ve hukukun ağır bir şekilde ihlal edildiğini iddia eden Küçükosmanoğlu, bu raporun ardından cezaevinde kalan Emrah Alişan'ın durumunun giderek ağırlaştığını aktardı. Hastada derin enfekte (dekübitis) yaralarının açıldığını ifade eden Osman Küçükosmanoğlu, bu yaraların tedavisinin cezaevi koşullarında yapılamayacağını kaydetti. Alişan'da açıkca 'kalıcı sakatlık ve hastalık' bulunduğunu dile getiren Küçükosmanoğlu, "Çağrımız, Adana Cumhuriyet Başsavcılığına, Adalet Bakanına, Cumhurbaşkanı'nadır. Emrah Alişan'ın sağlığı ileri derecede bozulmuştur, bu koşullarda yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. İbrahim Şahin'i affeden devletin Emrah'ın ölümüne seyirci kalması utanılacak bir durumdur."

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Adana şube temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda Emrah Alişan'ın Annesi Şükran ile babası Ahmet'de cumhurbaşkanının felçli oğlunu af etmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*