Cezalar arttı kaçak kullanım azaldı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

TEDAŞ Kars Müessese Müdürlüğü, kaçak elektrik kullanımı ile mücadeleye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnsan hayatının en önemli araçlarından olan elektrik, soğuyan havayla birlikte iyice kıymete bindi. Özellikle bugünlerde ısınma sorununun çözülmesi için elektrik kullanılınca yetkililer de alarma geçti. Yurt genelindeki kayıp elektrik kullanım oranının en aza indirilmesi için yapılan çalışmalara son yıllarda verilen cezalar da eklenince bu oran giderek düşmeye başladı.

Kars'ta geçtiğimiz yıllarda yüzde 40'larda olan kayıp elektrik kullanımı bu sene yüzde 27'ye kadar düştü. TEDAŞ Kars Müessese Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcısı Nizamettin Kara, mevsim geçişleri sırasında özellikle sobaların ve kaloriferlerin yanmadığı zamanlarda elektrikle ısınmanın daha çok tercih edildiğini ifade ederek, buna bağlı olarak da kaçak kullanımın arttığını söyledi.

Buna bağlı olarak da çeşitli önleyici tedbirler aldıklarını vurgulayan Kara, "Kars'ta 70-80 bin civarında abonemiz var. Kaçak elektrikle mücadele ekibimizle hepsini kontrol etmek kolay olmuyor. 3 yıllık süre zarfında özel ekipler kurduk. Yaz döneminde 4 kişiden oluşturduğumuz ekibin sayısını kışın artırıyoruz. Yılda birkaç kez de toplam sayısı 210 olan personelimizle birlikte kontrollere çıkıyoruz" dedi.

Mücadelenin bununla sınırlı kalmadığının altını çizen Kara, sayaçlarda düzenlemeye gittiklerini ve mühürleme yaptıklarını da ifade etti. Kara, mühürleme işlemleriyle birlikte kaçak kullanımda büyük oranda azalma gördüklerini belirterek, bu oranın Kars genelinde yüzde 27'ye kadar düştüğünü dile getirdi. İlçelerde ve köylerde yaptıkları denetimlere değinen Kara, özellikle köylerde sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Kara, kaçak elektrik kullanımının köylerde daha fazla olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"Köylere 2 ya da 3 ayda bir gidebiliyoruz. Buraların elektrik hatları eski. 1980'li yıllarda yapılan hatlar var. Yaz mevsiminde bakım onarım yapabiliyoruz. Şehir merkezinde elektrik nakil hatlarını yapıyoruz ancak bu köyler için söz konusu değil. Kaçak elektrik kullananlar için şuan onama kararında olan davalar var ve bu insanlar hapis cezası alacaklar. Artık kaçakla mücadelede büyük cezalar getiriliyor. Bu cezalar ise kaçak kullanımda caydırıcı etken olarak göze çarpıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious