Cezayir lideri, Fransa'yı eleştirdi

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bouteflika, Fransa'nın 130 yıllık sömürge yönetiminin "tarihteki en barbar sömürge yönetimi" olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bouteflika'nın gönderdiği yazıyı okuyan vekili, "Tarihteki en barbar sömürge yönetimiydi. Bir millete, devlete ve insanlara karşı gerekçe gösterilmeden şiddet uygulandı." dedi. Buna rağmen Cezayir lideri Bouteflika, sadece tarihçilerin ve araştırmacıların tarihi yazabileceğini de kaydetti.

Avrupa'da Nazilerin yenilgiyi uğratılarak 2. Dünya Savaşı'nın bitişi kullanırken Cezayirlilerde bağımsızlık için sokaklara dökülmüştü. Fransızlar, Cezayirlilerin bu isteğine şiddetle cevap verirken olaylarda 45 bin kişinin öldüğü sanılıyor. Bouteflika, Fransa'nın suçunu kabul etmesini isterken sözde Ermeni soykırım iddialarının reddedilmesini yasa ile yasaklamaya çalışan Paris yönetimi de konunun tarihçilere bırakılmasını istiyor.

Bouteflika, Fransa'nın ilk defa 2004'te özür dilemesini isterken her 8 Mayıs'ta bu isteğini tekrarlıyor. Fransa'nın koloni döneminde yaptıklarını okul kitaplarına olumlu olarak yansıtılması yönündeki hareketi de Cezayir'in tepkisini çekmişti. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Cezayir Devlet Başkanı Abdelaziz Bouteflika'nın soykırım ifadesini çok kullanmamasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious