Cezayir'den Fransa'ya: itiraf et kurtul!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Cezayir, Fransa'nın ülkede 130 yıl süren sömürge yönetimi sırasında işlediği suçları kabul etmesi halinde Paris'le ilişkileri geliştirebileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet televizyonunda yayınlana bir forumda dün gece konuşan Başbakan Abdülaziz Bilhadim, Fransa'yla, her iki tarafın da çıkarına olacak şekilde, ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını fakat önce Fransa'nın ülkesinde işlediği suçları itiraf etmesi gerektiğini vurguladı. Bilhadim, "Cezayir halkından olan biteni unutmasını isteyemeyiz" dedi.

Başbakan Bilhadim'in bu açıklamayı Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin ziyaretinden iki gün önce yapması dikkat çekti. Fransa; Avrupa ülkelerinin ve ABD'nin enerji ve ticaret bağlarını geliştirdiği Afrika'nın en büyük ikinci ülkesinde ekonomik nüfuz sahibi olmayı hedefliyor. Fakat Fransa'nın sömürgeci geçmişi Cezayir'le iyi ilişkiler kurmasının önünde en büyük engeli teşkil ediyor.

Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, Paris'in sömürgeçi geçmişinden dolayı özür dilemesi gerektiğini daha önce de defalarca dile getirmişti. Parlamentosunda Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısını kabul eden Fransa ise sıra Cezayir'e gelince, bu işin tarihçilere bırakılması gerektiğini savunuyor.

Paris'in Nazi işgali altına girdiği 1945 yılında Cezayir sokaklarında sevinç gösterileri yapan 45 bin kişi, Fransız sömürge yönetimi tarafından katledilmişti. 1954-62 yılları arasındaki bağımsızlık savaşında ise Cezayir belgelerine göre 1,5 milyon Cezayirli ölmüştü. Fransa parlamentosu ise 2005 yılının Şubat ayında kabul ettiği yasayla Fransa'nın 'denizaşırı ülkelerde ve özellikle Kuzey Afrika'daki olumlu rolü'ne vurgu yapmış ve Cezayir bağımsızlık savaşında kendi taraflarında yer alan Cezayirlilere teşekkür etmişti.

Nicolas Sarkozy, yarın iki günlük resmî bir ziyaret için Cezayir'e gelecek. Sarkozy temasları çerçevesinde göç ve terörizmle mücadele konusunda Cezayirli yetkililerle görüş alışverişinde bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious