Cezayir'i sarsan intihar saldırısı

Cezayir'i sarsan intihar saldırısı .11305
  • Giriş : 07.09.2007 / 15:11:00

Cezayir'in Batna kentinde düzenlenen intihar saldırısında en az 15 kişi öldü, 74 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkent Cezayir'in 400 kilometre güneydoğusunda bulunan Batna'daki intihar bombası eylemi, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın kente yapacağı ziyaret için toplanan kalabalığın ortasında gerçekleştirdi.

Eyleme karışanları "caniler" olarak nitelendiren Buteflika, "Saldırıdan ayrılıkçı eylemciler sorumludur. Bedeli ne olursa olsun ulusal uzlaşı yolundan ayrılmayacağız" dedi.

Buteflika, uluslararası terörün ülkesine de sıçradığını söyleyerek, "Bunlar yabancı güçlerin, yabancı başkentlerin ve liderlerin çıkarına yapılıyor. Bunu bir tecavüz, Cezayir halkına ve egemenliğine karşı bir saldırı olarak görüyoruz. Bu yüzden şimdi sınır tanımayan bu olaylara karşı mücadelede her zamankinden daha kararlıyız" diye konuştu.

Cezayir şehrinde Nisan ayında düzenlenen benzeri bir saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, olayı ayrılıkçı Mağrip El Kaide örgütü üslenmişti.

Cezayir ordusunun, 1992 yılında yapılan seçimi iptal etmesinin ardından ülke kanlı bir iç savaş yaşamış, 200 bin kişi hayatını kaybetmişti. İç savaşın ardından, son yıllarda şiddet olaylarında bir düşüş gözlemleniyordu. Ancak, Mağrib El-Kaide Örgütü'nün eylemleriyle şiddet tırmanışa geçti ve ülkede 1990'lı yıllardaki iç savaş ortamına geri dönüş kaygısı başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious