Charles ayet okudu

Charles ayet okudu.14910
  • Giriş : 27.11.2007 / 11:11:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 11:20:52

Charles yaptığı konuşmada Kuran'dan ayetler okuyarak İslam'a ilgisini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burada bir konuşma yapan Prens Charles, Mevlânâ'nın eserlerine Batı dünyasının büyük ilgi duyduğunu hatırlatarak, "Kendimi, bu kimselerin bir şekilde kendi hayatlarında eksikliğini hissedip Mevlânâ'nın şiirsel maneviyatında buldukları şeyin ne olduğunu sorgulamaktan alıkoyamıyorum." dedi.

Konya'ya özel uçağıyla gelen Prens Charles'ı, havaalanında Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan karşıladı. Eşi Camilla ve beraberindeki heyetle Mevlânâ Müzesi'ne gelen Prens Charles, Mevlânâ ve müze hakkında bilgi aldı. Yaklaşık 45 dakika müzede kalan Prens, Mevlânâ'nın kabrinin bulunduğu bölümü uzun süre inceledi, duvardaki yazılar ve eserler hakkında bilgi aldı. Prens ve beraberindekiler daha sonra sema programı izlemek için Mevlana Kültür Merkezi'ne geçti. Prensi, Kültür Merkezi girişinde mehteran takımı karşıladı. Mevlana Kültür Merkezi'ndeki sema gösterisini izleyen Prens Charles, burada bir konuşma yaptı. 3 yıl sonra Türkiye'yi ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Prens, "Bu seferki ziyaretimde ülkenizin kültürel ve tarihî mirasını bir parça da olsa görebilmesi için sevgili eşimi de beraberimde getirebilmiş olmaktan büyük sevinç duymaktayım." diye konuştu. Prens Charles, Batı dünyasının Mevlânâ'ya ilgisini hatırlatarak, bu ilginin sebebini anlamaya çalıştığını dile getirdi. Charles, duygularını şu sözlerle anlattı: "Belki de bu, hepimizin hissettiği; ancak Mevlânâ'nın son derece iyi bir şekilde anlayıp aktardığı yüreklerimizdeki o özlem olabilir mi? Ya da varlıkların dışa dönük ifadesiyle dolup taşmış bir dünyada, eserlerinin kendimizle çelişen bir şekilde hepimizin halen önemli olduğunu hissettiği ruh yolumuzu aydınlatmak için iç dünyamıza parlak bir ışık yansıtması mıdır bizleri çeken?"

Prens Charles, insanları Mevlânâ'ya çeken ne olursa olsun, hayata Batılı yaklaşımın, bunun aksine parçalayıcı ve yanlı, çoğu zaman da bütünden çok parçayla, içselden çok dışsal olarak tamamlanabilecek bir gerçeklikle ilgilendiğini dile getirdi.

ÇOCUKLAR ÜŞÜMÜYOR MU?
Charles, sözlerini Mevlana'nın "Tanrı'nın insanoğlu için amacı, gören bir gözü ve anlayan bir kalbi bulmaktır" cümlesiyle sürdürerek, "Batı ve Doğu arasındaki dengeyi bulmaya, kalbimizi anlamaya kendimizi adamak için buradan, Mevlana'nın bu son istirahat yerinden daha iyi neresi olabilir" dedi. Daha sonra Çatalhöyük'te arkeolojik kazıları inceleyen Charles, eğitim gören çocuklarla sohbet etti. Charles, yetkililere "Hava çok soğuk, çocuklar bu soğukta buraya geliyorlar mı?'' diye sordu. Charles'a incelemelerde bulunduğu yerlerde çeşitli hediyeler verildi. Kazı alanlarının üzerlerinin kapatılması için sponsor arayışında olan Kazı Başkanı Prof. Ian Hodder'e Charles destek çıktı ve 2008 projeleri için destek vereceğini iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious