Chat arkadaşı için evden kaçtı

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Konya’da 15 yaşındaki bir kız internetten tanıştığı bir erkek için Kırklareli’ne, 14 yaşındaki başka bir kız çocuğu da cep telefonundan tanışıp aşık olduğu kişi için Hatay’a kaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu görüşmenin ilerlemesi ve duygusal ilişki başlamasının ardından aşık olduğunu düşünen D.Ö, 29 Ocakta evinden kaçarak E.B ile İstanbul’da buluştu ve birlikte Kırklareli’ne gittiler.

D.֒nün ailesinin ihbarı üzerine harekete geçen polis, telefon ve internet üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu D.Ö. ve E.B’ye ulaştı. E.B’nin gözaltına alındığı, D.֒nün herhangi bir cinsel istismara uğramadığının belirlendiği bildirildi.

Başka bir olayda ise Konya’da oturan kız çocuğu Ü.Ş. (14) ile cep telefonu aracılığıyla tanıştığı ancak yüzünü hiç görmediği N.K. (27) arasında duygusal arkadaşlık gelişti.

Birkaç ay cep telefonundan görüştükten sonra 27 Ocakta evinden kaçan Ü.Ş, cep telefonundan tanıştığı N.K’nin yaşadığı Hatay’a gitti. N.K’nin bir süre önce eşinden boşandığı öğrenildi.

Ü.Ş’nin ailesinin ihbarı üzerine harekete geçen polis, cep telefonu görüşmelerinden hareket ederek kızın kaldığı yeri tespit etti. İkili, N.K’nin bir arkadaşının evine yakalandı. N.K’nin gözaltına alındığı, Ü.Ş’nin ise herhangi bir cinsel istismara uğramadığının tespit edildiği bildirildi.

TUZAK DA OLABİLİRDİ<)b>
Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Ü.Ş ve D.֒nün internet ve cep telefonu ile tanıştıkları kişiler için evinden kaçtığını belirterek internet ya da cep telefonundan kurulan arkadaşlıkların bir tuzak olabileceğini bu yüzden genç kızların dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Özellikle genç kızların ergenlik psikolojisiyle duygusal düşünerek bu tür maceralara girebildiğini belirten yetkililer, "Genç kızlar zihinlerinde oluşturdukları sevgiliyi ararken karşılarına çıkan kişiye aşık olduklarını sanıyorlar. İnternette yapılan konuşmalarda bütün sınırların kalktığı düşünüldüğünde genç kızlar çabuk kanabiliyor" dedi.

Yetkililer, ülkede son yıllarda bu tür olayların sık yaşanması üzerine Kayıp Şahıslar Büro Amirliği ekibinin daha kapsamlı çalışmaya başladığını ifade ederek, "Bir ihbar geldiğinde hemen harekete geçiyor 81 ilin ilgili birimleriyle ortak çalışma yürütüyoruz. Bu yüzden evden kaçan bir kız çocuğunu bulmak bizim için çok zor olmuyor. Titiz ve kapsamlı çalışmayla aradığımızı buluyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious