Chat çarpıyor

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

İnternette sanal dolandırıcılar giderek artıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sahte fotoğraflar ve yalanlarla karşısındakini kandıran sanal dolandırıcılar giderek artıyor. Bu dolandırıcılara ve şifre hırsızlarına dikkat, çünkü insanın başına dert açıyor.

Dikkat! Chat çarpar

İnternette yeni tanıştığınız biriyle sohbet ettiğinizi ya da hayatınızın aşkını bulduğunuzu düşünürken sakın çarpılmayın. Çünkü tetikte bekleyen sanal dolandırıcıların sayısı her geçen gün artıyor.

Yurdumuzun internet buldu mu sohbete dalan sohbetsever evlatları, geçtiğimiz haftalarda büyük bir şok yaşadı. Bir dekan, internet üzerinden tanışıp uzun süre sohbet ettiği ve evlenme hayali kurduğu ancak yüz yüze hiç görüşmediği Bursalı bir kadına, 135 bin dolar gönderdikten sonra dolandırıldığını fark edip şikâyette bulunmuştu. Haliyle, olay basının ve halkın çok ilgisini çekti, çünkü ’chat’ dediğimiz internet sohbetleri, evine mütevazı bir bilgisayar alıp bir de internet bağlatan herkesin bulaştığı bir ortamdı. Evinde bilgisayar ve internet bulunmayanların ise internet kafeleri doldurup dünya milletlerinin yalnız kalplerine "I kiss you," mesajlarıyla romantik anlar yaşattıklarını, yıllar önce, İnternet Mahir vakasında öğrenmiştik. Dünya çapında binlerce kadının gönlünü "I kiss you," mesajlarıyla çeldiği için ABD’ye davet edilip televizyonlara çıkartılan İnternet Mahir’i hatırlamıyorsanız, Google’da ismini aratıp hikâyesini kesinlikle öğrenmelisiniz. Hafta sonunuza keyif katacağından emin olabilirsiniz.

AH ŞU ERKEKLER

Nihayetinde maskülen bir kütle olan ABD ordusunun içinde iletişimi sağlamak amacıyla icat edilen ve çok gizli bir askeri proje kabul edilen interneti, bugün dünya çapında bir sohbet ve arkadaş bulma mekanizmasına çevirip karizmasını resetleyenler, yine erkeklerden başkası değil. Rivayete göre, ABD ordusu interneti icat etmeden 10 yıl önce bir bilimadamı dünyadaki bütün bilgisayarları birbirine bağlayacak internet benzeri bir sanal ağın temellerini atar. Ancak buluşunu açıklamadan önce gerekli testleri yapmak isteyen bilim- adamı, üniversitedeki genç ve güzel bir asistan hanımın bilgisayarını da bu ağa bağlamıştır. Böylece bilgisayardan bilgisayara ilk sohbet başlar ve önceleri sadece proje hakkındaki detayları içeren sanal sohbetler, yavaş yavaş duygusal bir derinlik kazanır. Ancak bilimadamının karısı durumu fark eder. Kocasının ofisini basıp bilgisayarları beysbol sopasıyla parçalar ve kocasına da sanal ağ hakkında yeni bir çalışma yapmayı yasaklar. Bu efsanede gerçek payı var mı, bilinmez ama gönül ilişkisi arayışlarını internete taşıyan erkekler, bugünün sanal dolandırıcılarına da ekmek kapısı açmış oldu. Artık kadın erkek demeden, hayallerindeki aşkı internet üzerinde arayan insanların sayısı 10 milyonlarla ifade ediliyor. Ama internette onları sadece aşk beklemiyor. Sahte fotoğraflarla, yalan ifadelerle, özel casus programcıklarla bu insanları kandırıp zarar vermeyi hedefleyen sayısız dolandırıcı ve sapkın da pusuda yatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious