Chat kurbanı dekan kredi de çekmiş

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Dekan, chat yaparken tanıştığı kadına verdiği paranın 50 bin YTL’sini bankadan kredi çekmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnternette chat yaparken tanıştığı kadın tarafından 135 bin YTL dolandırıldığı iddiasıyla yargıya müracaat eden Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Berçin’in, evlenme teklifine olumlu cevap veren Zühre Ö.’nün(22) tedavisini yaptırmak üzere gönderdiği 135 bin YTL’nin 50 bin YTL’sini bankadan kredi çektiği belirlendi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya geldiği sırada polis tarafından genç kadının gerçek resmi gösterilen Prof. Dr. Berçin’in yanındaki polislere; "İnanmıyorum. Bu o olamaz" dediği öğrenildi. Kendisini ABD’de doktora yapmış bir iş kadını olarak tanıtan Zühre Ö., dekana, kendi yüzüne manken Yüksel Ak’ın fotoğrafını montajlayarak göndermişti.

Dolandırıldığı iddiasıyla Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek Zühre Ö.’den şikayetçi olan Dekan Prof. Berçin’e, emniyette genç kadının Uludağ’da çekilmiş fotoğrafları gösterildi. Berçin’in, daha önce yüzünü hiç görmediği genç kadının internette chat yaptığı kişi olabileceğine inanmadığını söylediği ortaya çıktı. "Buna inanmıyorum. Bu beni dolandıran o kadın olamaz. Siz belki de yanlış bir kişiyi yakaladınız. Bu benim gelecekteki eşim olacaktı. Nasıl inandım? Hayalerim yıkıldı" diyen Dekan Berçin’i, polisler uzun süre bayanın Zühre Ö. olduğu yönünde ikna etmeye çalıştılar.

Öte yandan imam nikahlı olarak Murat D. ile yaşadığı öğrenilen Zühre Ö.’nün polise verdiği ifadesinde, "Bu olaylar böyle yansıtıldığı gibi değil. Prof. Dr. Berçin’le internette chat yaparken tanıştım. Benim rahatsızlığım var. Para istedim, o da iyi niyetle yardım etti. Hasta olduğumu ona söylemiştim. Israrla görüşmek istedikçe ’Şu anda görüntüm güzel değil, bir süre eski halime dönünceye kadar görüşmeyelim’ demiştim ona. Onunla ’Zühre D.’ olarak chatleşiyordum" dedi.

Yaklaşık 5 yıldır Bursa merkez Osmangazi ilçesi Sakarya Mahallesi’ndeki evinde oturan Zühre Ö.’nün Dekan Berçin’den aldığı paralarla 8 adet bilgisayar, bir cep bilgisayarı, kamera, iki dijital fotoğraf makinesi, databank, iki webcam ve pırlanta yüzük aldığı öne sürüldü. Zühre Ö.’nün, paranın bir bölümüyle imam nikahlı eşi Murat D. ile Uludağ’da iki hafta tatil yaptığı iddia edildi.


OLAY NASIL GELİŞMİŞTİ?


Kayseri Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Erdoğan Berçin (53), internette chat yaparken, Bursalı Zühre Ö. ile tanıştı. Kendisini ABD’de doktora yapmış bir iş kadını olarak tanıtan Zühre Ö., dekana manken Yüksel Ak’ın fotoğrafına kendi yüzünü montajlayarak gönderdi.

Zaman içerisinde Dekan ile Bursalı bayan arasında yakınlaşma arttı. 13 yıl önce eşinden ayrılan Berçin, etkilendiği Zühre Ö`ye evlenme teklifi yaptı. Genç kadının teklifi kabul etmesi üzerine evlilik hazırlıkları başladı. Zühre Ö., Prof. Dr. Erdoğan Berçin’e davetiye ve gelinlik örnekleri gönderdi.

Bu arada, genç kadın yüksek tansiyon ve kalp hastası olduğunu söyleyerek, tedavi olmak için Dekan Berçin’den para istedi. Zühre Ö, bir tekstil firmasına iş yaptığını ancak bir takım sorunlar nedeniyle bankadaki 700 bin YTL’sinin bloke edildiği gerekçesiyle Erdoğan Berçin’den para istemeye devam etti. Dekan Berçin de kendisine toplam 135 bin YTL para gönderdi.

Ancak aradan geçen zaman içerisinde bayanın çelişkili ifadelerinden şüphelenen Erdoğan Berçin, yaptığı araştırmalar sonucunda dolandırıldığını anladı. Dekan Erdoğan Berçin, Zühre Ö. hakkında suç duyurusunda bulundu. Ve genç bayan hakkında dolandırıcılık suçundan 5 yıla kadar dava açıldı. Davanın ilk duruşması Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz sanık Zühre Ö. duruşmaya katılmazken, Bursa’ya gelen Dekan Berçin, yaşadıklarını mahkeme heyetine tek tek anlattı.

Genç kadının önce İstanbul’da oturduğunu, anneannesinin Bursa’da olduğunu beyan ettiğini söyleyen Berçin, İstanbul’da tanıdıklarına yaptırdığı araştırmada orada oturmadığını öğrendiğini kaydetti. "Hastalığını söyleyerek benim zaafımdan yararlanıp, benimle buluşamayacağını söylüyordu. Bankadaki hesabındaki blokenin kaldırılacağını, paramı göndereceğini belirtti. Bugüne kadar göndermedi, şikayetçiyim" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, duruşmaya gelmeyen Zühre Ö.’nün oturduğu Hacıilyas Mahallesi’ndeki adresinden polis zoruyla getirilmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious