Chat mudavimleri, genç yazarlara ilham kaynağı oldu

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

İnternet üzerine kitap yazma düşüncesiye bir araya gelen üç genç yazar, yayınladıkları romana okurun ilgisini çekebilmek için bazı şifreler yerleştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Satrab, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos'un antik tarihinin çekiciliğini ön plana çıkararak, yörenin kültüründen, dünyada sadece Kaz Dağları'nda yetişen nadide bitkilerine kadar birçok konuyu gündeme taşıyor.

Bir chat müdavimi olan Ozan adlı karakterin başına gelenlerin bir film havasıyla işlendiği kitabı Murat Ünver, Özgür Nayman ve Selçuk Kiraz birlikte yazmış. Teknolojik bir konunun tarihi bir mekanda işlenmesi kitaba değişik bir hava katmış. Satrab adlı kitabın birkaç sıradışı özelliği daha var. Okur, kitapta anlatılan olayların mekân ve karakterlerini aynı zamanda kitabın tam adı olan www.satrab.net adlı internet sitesinin "kitap arkası" bölümünden görebiliyor.

Satrab internet sitesinde bazı linklerde kullanılacak şifre de kitabın sayfaları içinde gizlenmiş. Satrab, internetin olumsuz etkileri üzerine bir kurguya sahip olmasına rağmen kapsamlı bir internet sayfasına sahip olması, internetin herşeye rağmen vazgeçilemez bir iletişim aracı olduğu sonucunu doğuruyor. Satrab'ın bir diğer özelliği de final bölümünün bir kuşakla kapatılmış olması. Kitabın olay örgüsü kapatılan bu bölümde çözülüyor. Satrab, internetin insanları olumsuz yönde etkileyen ve bir gün başımıza iş açacağını savunan teorisi ile medyada da pek fazla yer almayan bir tartışma konusunu da beraberinde getiriyor. Şu sıralar vizyonda bulunan Dabbe adlı filmle benzer noktalar taşıyan kitap Asil Yayın Dağıtım tarafından okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious