Chavez, 2013'e kadar Venezüella lideri

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak 2013'e kadar iktidarda kalmayı garantiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak uzmanlar, Morales'in aldığı bu oranın, seçimi kaybetmesine rağmen beklenenden çok fazla ve bir başarı olduğuna dikkat çekti.

Ulusal seçim Konseyi'nin resmî sonuçları açıklamasının ardından oyların yüzde 39'unu alan Batı'daki Zulia eyaletinin valisi Manuel Morales yenilgiyi kabul ederken, Hugo Chavez de bir zafer konuşması yaparak taraftarlarına "Çok yaşa Venezüella. Çok yaşa Venezüella halkı! Çok yaşa sosyalist devrim!" diye seslendi. Chavez, seçimleri "sosyalist devrimin zaferi" olarak nitelediği Venezüella 'da seçmenlerin yarıdan fazlasını yoksul kesim oluşturuyor.

18 adayın katıldığı seçimlerden dört ay öncesine kadar muhalefetin, Chavez'e karşı yarışacak birini belirleyememesine rağmen yüzde 38 oranında oy alması bazı uzmanlar tarafından başarılı olarak görülüyor. seçim öncesindeki kampanyalarında Venezüella'nın çıkarlarının serbest piyasa ekonomisi ve yabancı yatırımlarda olduğunu belirten Rosales, Chavez'in tüm yetkileri elinde toplamaya ve Küba tarzı bir Komünist yönetim yaratmaya çalıştığını öne sürmüştü. Rosales ayrıca Chavez'i ülkenin zenginliklerini boşa harcamakla suçlamıştı.

ABD Başkanı George Bush'a muhalefetiyle uluslararası alanda destek toplayan Chavez ise petrol kaynaklarından elde edilen gelirle, yoksulların yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan sosyal programlar başlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious