Chavez, arabulucu olacak

  • Giriş : 01.09.2007 / 15:10:00

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler (FARC) örgütünün elinde bulunan rehinelerin serbest kalması için arabulucu olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chavez, Bogota yakınlarında Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe ile yaklaşık 8 saat süren görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, rehinelerin bırakılması için arabuluculuk yapması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Chavez, FARC'dan sonra Kolombiya'daki ikinci büyük örgüt olan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile Kolombiya hükümeti arasında Küba'da yapılan, ancak bir süredir askıya alınan görüşmelere de evsahipliği yapabileceğini sözlerine eklerken, "Buraya büyük bir iyimserlik ve inançla geldim. Barış için buradayım. Herşey barış için" dedi. Rehinelerin aileleriyle de görüşen Chavez, ailelerin kendisine inandıklarını ve bu duruma bir son verilmesini istediklerini söyledi.

Öte yandan yaklaşık 4 yıldır politikacı, asker ve 3 Amerikalı olmak üzere 45 kişiyi rehin tutan FARC, bu kişilerin karşılığında Amerikan cezaevlerindeki 2 komutanı dahil, yüzlerce militanın serbest kalmasını istiyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious