Chavez artık 'Arap kahramanı'

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush'un belalısı Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Suriye'yi ziyaret ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin ve Malezya'nın ardından önceki gece Şam'a gelen Chavez ayağının tozuyla, "Ortadoğu'da Amerikan hükümetinin emperyalist saldırganlığına karşı birlikte direneceğiz" çıkışı yaptı. Havaalanında Devlet Başkanı Beşar Esad'ın karşıladığı Chavez, binlerce Suriyelinin 'Arap kahramanı' sloganıyla Halk Sarayı'na götürüldü. Şam'ın dört yanı Chavez posterleriyle süslendi. "Özgür olmaya karar verdik. Suriye'yle, ABD egemenliğinden çıkmış yeni bir dünya inşa edeceğiz" diyen Chavez, 'belalısına' şöyle seslendi: "İmparatorluk ne kadar güçlü olursa olsun, biz, Suriye ve diğer uluslar kaplanlar ordusu olup onu yeneceğiz." Konuğu için 21 pare top atışı yaptıran Esad da "Bu, tarihi bir ziyaret. Tek kutuplu dünyayı reddediyoruz" dedi.

ABD, Chavez'e karşı para akıtıyor

İsrail'in Lübnan savaşını Holocaust'a benzetip Tel Aviv elçisini çeken Chavez'in, Esad'la ABD saldırganlığına karşı bir belgenin yanı sıra petrol, enerji ve kültür işbirliği anlaşmaları imzalaması bekleniyor.
Bu arada 2002'de ABD destekli darbe girişimi atlatan Chavez'in karşıtlarına, Bush yönetiminin dört yılda milyonlar akıttığı ortaya çıktı. Amerikan uluslararası yardım ajansı USAID'in muhalif gruplara yaptığı ödemeleri gösteren 132 sözleşmenin toplamı 26 milyon doları buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious