Chavez artık istediği kadar seçilebilecek!

Chavez artık istediği kadar seçilebilecek!.11930
  • Giriş : 16.02.2009 / 09:23:00

Venezuela'da, Hugo Chavez'in Devlet Başkanı seçilmesini sınırlandıran maddenin değişmesi için referandum yapıldı ve Chavez'in önü yasal olarak açıldı. İlk tebrik Castro'dan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Venezuela'da, Devlet Başkanı Hugo Chavez'in bu göreve seçilme sınırlamasını kaldıracak anayasa değişikliğinin değerlendirildiği referandumda, halkın büyük bölümü değişiklikten yana oy kullandı.

Venezuela Ulusal seçim Komisyonu Başkanı Tibisay Lucena, yaptığı açıklamada oyların yüzde 94,2'sinin sayıldığını ve değişikliğe ''evet'' diyenlerin oranının yüzde 54,36, ''hayır'' diyenlerin oranının yüzde 45,64 olduğunu söyledi.

Yaklaşık 6,3 milyon seçmenin ''evet'', yaklaşık 5 milyon seçmenin de ''hayır'' oyu kullandığını belirten Lucena, seçmenlerin yüzde 32,9'unun çekimser kaldığını kaydetti.

Açıklamanın ardından Chavez'in zaferi başkent Caracas'da çok sayıda havai fişek atılarak kutlandı. Devlet Başkanlığı Sarayının balkonuna çıkan Chavez, binlerce yandaşına yaptığı konuşmada, ''bu halkın, devrimin zaferidir'' dedi. Chavez, ''zaferi'' Venezuelalılara ve ülkenin çocuklarına adadı.

Chavez, ilk kutlama mesajını Küba'nın iktidarı kardeşine devreden efsanevi lideri Fidel Castro'dan aldığını belirterek, bu mesajı da yandaşlarına okudu.

Referandumda seçmenler, devlet başkanı, vali, belediye başkanı ve milletvekillerinin herhangi bir süre sınırı olmadan seçimlerde aday olmalarına olanak tanıyan yasal düzenleme hakkında görüş bildirdiler.

Venezuela'da mevcut anayasa, Chavez'in görev süresinin dolacağı 2012'den sonra bir daha seçilmesini engelliyordu.

Hugo Chavez, ilk olarak 1998'de devlet başkanı seçildikten sonra 2 Şubat 1999'da göreve başlamış, Anayasa Değişikliği yaptırarak 2000 yılında yeni bir seçimle 6 yıllığına tekrar devlet başkanlığına seçilmişti. Chavez, 2006'daki seçimi de kazanarak 2012'ye kadar devlet başkanı olma hakkı kazanmıştı.

Chavez, görev süresi sınırını kaldıran anayasal değişikliğin kabul edilmesi için yoğun bir kampanya yürütmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*