Chavez: Bu nasıl bir adam?

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Castro'yu ziyaret eden Chavez şaşkınlığını gizleyemedi: "Bu nasıl bir adam?"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Castro'nun hızla iyileşmesi karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Chavez, "Bu nasıl bir adam!" sözleriyle şaşkınlığını ifade etti.
Gazetenin internet sitesinde yer alan 6 fotoğrafta da kırmızı eşofmanlar içerisindeki Castro'nun yatakta olduğu görülüyor. Raul'la birlikte gülümseyen Chavez, 80'ini deviren komünist liderin başucunda ve Castro'ya hediye takdim ederken görülüyor. Castro'nun kardeşi ve Savunma Bakanı Raul'un havaalanında Chavez'i kucaklamasının objektiflere yansıması da sitede yer alıyor. Fidel Castro, ay başında geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası yetkilerini geçici olarak kardeşi Raul'a devretmişti.

Gazetede, fotoğraflarla birlikte yer alan haberde ise Castro'nun yakın arkadaşı ve Latin Amerika'daki müttefiki olarak nitelendirilen Chavez'in kardeşine unutulmaz bir ziyarette bulunduğu ifade ediliyor. İki liderin 3 saat kadar süren sohbetinden sonra gazeteye açıklama yapan Hugo Chavez, Castro'nun hızla iyileşmesini şu sözlerle değerlendirmiş: "Bu nasıl bir adam! Neyden yapılmış, sizin dediğiniz gibi "caguairin"den mi?" Granma gazetesi, son günlerde Castro'yu kerestesi sağlam tropikal bir ağaç olan caguairin'e benzetiyordu.

Komünist Gençlik Derneğinin gazetesi Juventud Rebelde dün 80 yaşına basan Küba liderinin fotoğraflarını yayımlamıştı.

Bu arada, sağlık durumuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Castro, "nekahet döneminin kısa süreceği ve hiçbir risk olmadığını söylemek tamamen yanlış olacaktır" dedi.

Küba'daki 1959 devrimiyle başa gelen Castro Soğuk Savaş döneminin yaşayan en önemli ve son liderlerinden biri. Castro'nun yönetimi boyunca kendisini devirmeye çalışan ancak başaramayan 10 Amerikan başkanı geldi geçti.

Castro'nun ameliyatını fırsat bilen şu anki ABD Başkanı George Bush da Kübalılara demokratik yönetim için çaba harcamaları mesajı göndermeyi ihmal etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious