Chavez "en değersiz lider" seçildi

  • Giriş : 14.12.2007 / 15:28:00

İspanya'da düzenlenen bir ankette, bir süre önce İspanyol liderlerle polemiğe giren Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ''uluslararası alanda en değersiz lider'' seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kraliyet Elcano Enstitüsü'nün (RIE) düzenlediği ankete katılanlar, "uluslararası alanda en değersiz lider" sıralamasında Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'yu ikinci ve ABD Başkanı George W. Bush'u üçüncü sıraya oturttu.

İspanyollar, "uluslararası alanda en değerli lider" olarak ise kendileri gibi İspanyol olan AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yı seçti.

Anketin, Şili'de geçen ay yapılan İbero-Latin Amerika zirvesi sırasında İspanya Kralı Juan Carlos'un İspanya'nın eski Başbakanı Jose Maria Aznar'a "faşist" diyen Chavez'i "Kes sesini" diye azarlamasıyla iki ülke arasında yaşanan polemiğin ardından yapıldığına dikkat çekildi.

Söz konusu ankette İspanyolların yüzde 90'ına yakını Chavez'i "güvenilmez, şiddet yanlısı, İspanyol karşıtı ve Amerika karşıtı" olarak niteledi, yüzde 43'ü de "İspanyol çıkarları açısından gerçek bir tehdit" olarak gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious