Chavez ticaret yapacak

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, ticari ve siyasi konularda işbirliği için bugün Moskova'ya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Venezüella'ya 30 adet Su-30 Flanker ve 30 adet de çok amaçlı savaş helikopteri teslim edecek. Rus yapımı Su-30 Flankerlar Venezüella'nın ABD'den aldığı F-16'ların yerine kullanılacak. ABD 15 Mayıs'ta aldığı ambargo kararı ile Venezüella'ya askeri malzeme sevkiyatını durdurmuştu.

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez 1998 yılında göreve geldiği andan itibaren Güney Amerika'da ABD nüfuzunun kırılması ve diğer ülkelerle birlikte kendi çıkarlarını koruma yolunda çalışmalarda bulunuyor. Petrol zengini Venezüella 2004 yılı sonundan itibaren Rusya ile ilişkileri geliştirmeye çalışıyor. Özellikle askeri malzeme alım konusunda çok yoğun temaslar gerçekleşiyor. Rusya'dan satın aldığı 100 bin adet Kalaşnikof silahın ardından şimdi de Rusya ile birlikte Kalaşnikof fabrikası kurmak istiyor. Chavez gezisinin önemli bir kısmını oluşturan savunma sanayinde ortak yatırım çerçevesinde silah fabrikalarının yoğunlukta olduğu Volgograd ve Izhevsk bölgelerine de uğrayacak.

Rusya Dışişleri Bakanı sözcüsü Mikhail Kamynin iki ülke potansiyelinin tam olarak değerlendirilmesi durumunda Rusya ihracatı açısından önemli gelişmeler sağlanabileceğini söyledi. Kamynin, "Chavez'in Rusya ziyareti iki ülke ekonomik ilişkilerinin gelişmesine ek katkı sağlayacaktır." ifadelerine yer verdi. Rusya gezisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Duma Başkanı Boris Gryzlov ile görüşecek olan Cahvez, ticari ve endüstri kuruluşlarının temsilcileriyle de yoğun temasları olacak.

Venezüella Cumhurbaşkanı'nın gündeminde olan önemli bir konuda enerji işbirliği. Chavez Rusya'ya sahip olduğu tecrübe ve bilgiyi paylaşarak, dünyanın en uzun doğalgaz boru hattını Kuzey Amerika'ya doğru birlikte inşa etmeyi önerdi. Kamynin iki ülkenin enerji ve silah anlaşmalarının dışında çok farklı alanlarda da ortak projeler hazırladıklarını söyledi. Madencilik, ulaştırma, makina sanayi, bankacılık, yüksek teknoloji ve balıkçılık alanlarında işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

CHAVEZ: "YENİ BİR ARKADAŞ BULDUM"

Belarus'da temaslarına devam eden Chavez, Batı ülkelerini hegemonik kapitalist sistemlerle insan haklarına en büyük zararı vermekle suçladı. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko ve Chavez düzenledikleri basın toplantısında aynı düşünceleri paylaştılar. Chavez açıklamasında, "Yeni bir arkadaş buldum, iyi bir ekip olacağız. Belarus bizim inşa etmeye çalıştığımız sosyal devletin en güzel örneğini oluşturuyor. Kapitalist hegemonik güçlerin taleplerine karşı sadece kendi halkımızın çıkarlarını korumak istiyoruz." dedi. Lukaşenko da yaptığı açıklamada iki ülkenin stratejik ortak olduğunu belirterek, "Belarus ve Venezüella tek kutuplu dünyaya karşı çıkıyor, çok kutuplu bir sistem istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Washington ve Avrupa Birliği, mart seçimlerinde demokratik olmadığı gerekçesi ile Belarus liderine vize yasağı uyguluyor. Batılı ülke liderleri 1990 yılından bu ana Avrupa'nın son diktatörü olarak ilan ettikleri Belarus'a ziyaret gerçekleştirmiyor. Bugün Rusya'ya geçecek olan Chavez İran, Katar, Vietnam ve Mali'ye de uğrayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious