Chavez'in zaferi İran'ı sevindirdi

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Hugo Chavez'in Venezüella'da yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini, Latin Amerika halkının ABD'nin küstah tutumuna karşı tepkinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan Hüseyni, seçim sonuçlarının İran halkı ve devletini sevindirdiğini açıkladı. Hüseyni Latin Amerika ülkesi olarak Venezüella'da bağımsız ve özgürlükçü siyasi şahsiyetlerin zaferlerinin bölge halkının ABD'ni küstah tutumu karşısında gerçek bağımsızlık ve özgürlük taleplerinin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Bakanlık sözcüsü, Venezüella'da yaşanan seçim sürecinin iki ülke arasında her alanda gelişmekte olan ilişkileri olumlu etkileyeceğini ve bu ilişkilerin bölgede başka ülkeler için de örnek haline geleceğini belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Eylül ayında Caracas'ı ziyaret etmişti. Chavez ise Temmuz ayında çıktığı dünya turunda Tahran'a da uğramıştı. Dünyanın önde gelen iki petrol üreticisi konumundaki iki ülke, Washington'un da önde gelen düşmanları olma bakımından benzeşiyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER DE CHAVEZ'İ KUTLADI

Mısır merkezli Müslüman Kardeşler örgütü de cumhurbaşkanlığı seçimlerini büyük bir farkla kazanan Chavez'e bir mesaj gönderdi. Örgütün lideri Muhammed Mehdi Akif imzasıyla gönderilen mesajda, "Arap ve Müslüman halkların davalarını destekleme konusundaki cesur duruşunuzu ve dünyayı kontrol etmeye kalkışan Amerikan tiranlığına muhalefetinizi takdir ediyoruz. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı döneminizde de bu pozisyonunuzun devam edeceğini umuyoruz" denildi.

Chavez, daha önceki seçimlere göre katılımın oldukça yüksek olduğu dünkü seçimlerde yüzde 61 oranında oy alırken, rakibi Manuel Rosales yüzde 39'da kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious