Chelsea 156 milyon dolar zarar açıkladı

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

İngiltere Premier Ligi'nde son iki sezondur şampiyonluğa ulaşan FC Chelsea, 156 milyon dolar zarar açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kulüpten yapılan açıklamada, geçen yılın ekonomik göstergeleri ele alınırken, kulübün son 1 yıllık ekonomik faaliyetlerinde 156 milyon dolar zarar edildiği bildirildi.

Geçen yılın vergi döneminde yaptığı bütçe açığına göre 116.6 milyon dolar daha az açık veren Londra kulübü, ünlü Rus işadamı Roman Abramovic'in kulübü satın almasının ardından en düşük zararını açıkladı.

Öte yandan, FC Chelsea Kulübü üst yöneticisi Kenyon Martin, taraftarlara satılacak bilet fiyatlarını donduracaklarını belirtirken, Şampiyonlar Ligi ve kupa maçlarının bilet fiyatlarının da daha aşağıya çekileceğini duyurdu.Kulüp gelirlerinin belirli kalemlerinde artış yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, gelir devirlerinin arttığı, ürün satışları ve Futbol aktivitelerinden elde edilen gelirlerin geçen yıla oranla daha iyi olduğu kaydedildi.

Geçen vergi döneminde kulübün geleceği açısından bazı zor kararları almak zorunda olduklarını belirken Kenyon Martin, ''Bu yılın rakamları bize doğru yaptığımızı gösteriyor. Sponsorluk ve televizyon yayın hakları konusunda aldığımız başarıların ardından sahada da başarılı olmaya devam ediyoruz'' dedi.Kulübü 2003 yılında satın almasının ardından İngiliz ekibine yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımda bulunan petrol milyarderi Abramovic'in desteği olmadan takımın ancak 2009-2010 yılında ayakta durabileceği ifade ediliyor.

2004 sezonundan itibaren dünyanın en ünlü futbolcularını rekor transfer bedelleriyle kadrosuna dahil eden FC Chelsea, geçen yıl içinde de Andriy Shevchenko, Shaun Wright-Phillips, Michael Essien ve John Obi Mikel gibi futbolcular için tam 194.4 milyon dolar harcamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious